به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۰۲، ۱۳۹۵

حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل:

 عربستان از سیاست های تفرقه افکنانه دست بردارد 

روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل، عربستان را به اقدامات تفرقه آمیز متهم کرد و گفت این کشور باید این اقدامات را کنار بگذارد.
حسن روحانی صبح پنجشنبه اول مهر درنشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. وی در انتقاد مستقیم از عربستان گفت: برخی کشورهای منطقه باید دست از بمباران همسایگان و حمایت از گروههای تکفیریِ تروریستی بردارند و با قبول مسئولیت خود ، در صدد جبران خسارت ها برآیند. دولت عربستان سعودی اگر به تحقق چشم انداز تازه ای در توسعه خود و امنیت منطقه چشم دوخته است، باید از ادامه سیاست های تفرقه افکنانه، ترویج ایدئولوژی نفرت و تعرض به حقوق همسایگان باز ایستد.
وی افزود: مسئولیت خود نسبت به حیات و حرمت زائران را بپذیرد و روابط خود را بر پایه احترام متقابل و مسئولیت پذیری در قبال ملتهای منطقه تنظیم کند.
اشاره آقای روحانی به کشته شدن صدها نفر در حادثه منا در سال گذشته است.
در دو سال گذشته ایران و عربستان رابطه پر تنشی داشته اند.
آقای روحانی سخنان خود را با اشاره به حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ شروع کرد و گفت ضعف کشورهای بزرگ بعد از این حادثه موجب افزایش بی نظمی در جهان شده است.
این آخرین سخنرانی حسن روحانی در دوره اول ریاست جمهوری او بود.
دفاع از برجام: الگوی جهانی
رئیس جمهوری ایران در بخشی دیگر از سخنانش از توافق هسته ای ایران دفاع کرد. او در این سخنرانی که اولین بعد از اجرای توافق هسته ای بود، گفت، علی رغم مشکلات امروز، من به فردایی پر امید باور دارم، و تردید ندارم که با تدبیر می توانیم بر این مشکلات فائق آئیم . تجربه گفتگو میان ایران و کشورهای 1+5 و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نمونه ای موفق از سیاست اعتدال و تعامل سازنده و روی آوردن به گفتگو است.
آقای روحانی افزود: این توافق با طراحی سازوکارهای اعتمادساز، پایان دادن به اتهامات جعلی ابعاد احتمالی نظامی و پذیرش اعمال حق غنی سازی، بر برنامه هسته ای صلح آمیز ایران مهر تایید زد؛ به نگرانی های ساختگی پایان داد و تحریم های ظالمانه علیه ایران را رفع نمود.

وی افزود: اما فراتر از حل پرونده هسته ای، برجام درس هایِ مهمی برای حل و فصلِ مشکلاتِ پیچیده جهانی نیز به همراه دارد. برجام فقط یک توافق سیاسی نیست، بلکه یک رویکرد جدید و روشی خلاقانه برای تعامل سازنده به منظور حل و فصل مسالمت آمیز بحران ها و چالش ها است.
انتقاد از آمریکا در اجرای برجام
در بخش دیگری از سخنان، آقای روحانی از آمریکا به خاطر آنچه «اهمال» در اجرای برجام نامید، انتقاد کرد.
روحانی گفت اکنون یک سند پذیرفته شدۀ چندجانبه است و اهمال نسبت به اجرای آن از سوی امریکا، تخلفی بین المللی تلقّی خواهد شد و اعتراض جامعۀ جهانی را برخواهد انگیخت.
رئیس جمهوری ایران افزود: تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی اش در ماه های گذشته اشتباهی راهبردی است که باید فوراً جبران شود. متاسفانه اینگونه اقدامات غیرقانونی مسبوق به سابقه است و آخرین نمونه آن رای دیوان عالی امریکا در تایید دست اندازی به میلیاردها دلار اموال ملت ایران در سالهای گذشته است.
انتقاد حسن روحانی در حالی است که دولت آمریکا می گوید به همه توافق ها در برجام عمل کرده است.
بتازگی سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است وزارت خارجه آمریکا کارشناسانی را آماده کرده تا به بانک ها و موسسات مالی درباره معامله با ایران پاسخ بدهند.
صدای آمریکا