به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۲۴، ۱۳۹۵

انتقاد از اختلاف در آمارهای مراکز آماری کشور

خامنه‌ای: دستکاری در آمار گناهی کبیره است 

علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی با انتقاد از بی‌اطلاعی برخی مقام‌های کشور از «حقایق و آمارهای وقاعی در برخی بخش‌ها»٬ اختلاف در آمارهای مراکز آماری کشور را «بلایی بزرگ» خواند و دستکاری در آمار را «گناهی کبیره» دانست.
آقای خامنه‌ای این اظهارات را در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای‌عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران بیان کرده است.
وی «اختلاف در آمارهای مراکز آماری را بلایی بزرگ» خوانده و گفته «گاهی مراکز مختلف در خصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی، آمارهای متفاوتی بیان می‌کنند که این مسئله موجب ایجاد بی‌اعتمادی در مردم می‌شود.»
رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به نادرست خواندن برخی آمارهای دولت‌های قبلی از سوی دولت‌های بعدی، افزوده که «باید منشأ این دوگانگی‌ها مشخص شود.»
وی دستکاری در آمارها را «گناهی کبیره» نامیده و گفته باید مشخص شود که در کدام دوره «در بیان آمارها اشکالی وجود داشته است.»
خامنه‌ای با بیان اینکه ارائه آمار غلط٬ «ضربه سنگینی» به کشور می‌زند٬ از اینکه برخی مسئولان از «حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخش‌ها مطلع نیستند»٬ انتقاد کرده است.
همزمان با اظهارات وی رئیس سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران دولت حسن روحانی را به «دستکاری در آمار قاچاق» متهم کرده است.
فداحسین مالکی از مقام‌های دولت یازدهم خواست توضیح دهند که «با چه راهکاری موفق به کاهش ده میلیارد دلاری کالای قاچاق شده‌اند؟»
مقام‌های دولت حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد یکدیگر با دستکاری در آمار و ارائه آمار غلط متهم می‌کنند.
دیکربان