به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، شهریور ۰۹، ۱۳۹۶

خروج زندانبانان از منزل کروبی

مهدی کروبی از بیمارستان شهید رجایی مرخص و به مکان حصر بازگشت
دقایقی پیش خبرنگار سحام در گفت و گویی از خانم کروبی در ارتباط با آخرین وضعیت درمانی مهدی کروبی پرسیدیم. همسر این رهبر زندانی به سحام گفت: آقای کروبی امروز چهارشنبه پس از آنکه بخیه های ناشی از عمل جراحی چندی پیش شان کشیده شد و پزشک محترم معالج شان شرایط و ضربان قلبی شان را مناسب تشخیص دادند ایشان از بیمارستان شهید رجایی مرخص و به مکان حصر بازگشتند.

این روزها در ارتباط با شرط اول آقای کروبی اخبار ضد و نقیصی منتشر شده است. در حالی که نوبخت سخنگوی دولت دیروز از تحقق شرط کروبی و خروج نیروهای امنیتی از منزل این رهبر معترض خبر داده بود و پیش از او جهانگیری معاون اول رییس جمهور با قاطعیت گفته بود شرط کروبی محقق خواهد شد، اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که نیروهای امنیتی از خانه مهدی کروبی خارج شده‌اند و درخواست دوم وی مبنی بر محاکمه علنی چه زمان اجرا می شود گفته بود: “چه کسی این را گفته است؟ نیروهای وزارت اطلاعات از منزل مهدی کروبی خارج نشده‌اند و این دروغ محض است.” از فاطمه کروبی پرسیدیم: ایا شرط اول اقای کروبی مبنی بر خروج زندانبانان از منزل تان عملی شده یا آن ها هنوز درون خانه تان مستقر اند؟

این نماینده دوره پنجم مجلس گفت: بله، دولت خوشبختانه به تعهد و وعده ای که داده بود عمل کرد و نیروهای امنیتی در هفتمین سال حصر با استقرار امکاناتی در کوی چوبینه از منزل مان خارج شدند که در اینجا لازم می دانم از اقدام همدلانه مسئولان محترم نظام در جهت خروج زندانبانان از منزل تشکر کنم. اما اینکه چرا اقای اژه ای اصرار دارند آن را تکذیب کنند بهتر از خود ایشان که مقامی قضایی هستند پرسیده شود.

وقتی از وضعیت روحی این رهبر محصور پرسیدیم، فاطمه کروبی تصریح کرد: قریب ٧ سال از حبس و حصر خانگی آقای کروبی می گذرد. ایشان بیش از سه سال از این مدت را با محرومیت از دسترسی به نور آفتاب و هوای آزاد گذراندند. در این دوران شرایط مختلفی را تجربه کردیم از قطع تعامل با افراد و محدودیت های ارتباطی تا عدم رعایت حقوق اولیه و مهم تر از همه اشغال خانه مسکونی مان توسط زندانبانان، از وجود دوربین و شنود و سلب آرامش به واسطه اعمال دستورالعمل های سلیقه ای زندانبانان تا بلاتکلیفی و ندانستن زمان پایان این رفتارهای غیرقانونی. اما طبیعی ست فردی همچون آقای کروبی که از ابتدا با ایمان و توسل به قدرت لایزال الهی پا در این مسیر سخت و پرمشقت گذاشته ثابت قدم بماند و هزینه فکر و اندیشه و عقیده خود را هرچند که سنگین هم باشد بپردازد. گرچه از نظر جسمی صدمات غیر قابل جبرانی در این مدت دیده اند.

بعنوان آخرین پرسش از همسر مهدی کروبی در ارتباط با شرط دوم کروبی که همان محاکمه علنی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و نیز سخنان آوایی وزیر دادگستری دولت که گفته بود اگر دولت از وی بخواهد او پیگیر محاکمه علنی کروبی می شود و نیز سخن روز ششم شهریور جعفری دولت آبادی دادستان تهران که گفته بود: “اگر شرایط فراهم شود، قوه قضاییه آمادگی محاکمه دارد” پرسیدیم. فاطمه کروبی در این زمینه گفت: توجه کنیم که تمام ارکان اصلی این نظام منوط به رأی مردم است و امام بعنوان بنیانگذار این نظام بارها گفتند “میزان رأی ملت است” اما متاسفانه در انتخابات های ریاست جمهوری ۸۴ و ۸۸ حوادث و دخالت هایی رخ داد که آقای کروبی و بسیاری دیگر از افراد معتقد بودند میزان دیگر رأی ملت نیست و این انحراف هم بزرگ و هم خطرناک است. بنابراین دیدیم که آقای کروبی در کنار مردم معترض به این روند اعتراض کرد اما پاسخ اعتراض مردم و ایشان و دیگر شخصیت ها همراه شد با سرکوب خشن و پر شدن زندان ها از نخبگان و فعالان و نهایتا حصر و حبس بی ضابطه ای که همچنان ادامه دارد. آقای کروبی همواره اصرار داشتند و هنوز هم دارند که این موضوع مهم در دادگاهی علنی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی با هر ترکیبی که حاکمیت در هیات منصفه و قضات ان در نظر می گیرد مطرح شود تا ایشان به اتفاق وکلای شان به اتهام های مطرح شده پاسخ دهند و این غائله پایان پذیرد. به امید روزی که عقلانیت و خرد به همه ارکان نظام سایه بیفکند و کشور با مسائل لاینحل مواجه نباشد.