به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مرداد ۳۰، ۱۳۹۶

راننده خودروی مهاجم اسپانیایی احتمالا زنده است

یونس ابویعقوب

 مظنون فراری

پلیس اسپانیا می‌گوید راننده خودروی ونی که در یک منطقه گردشگری در بارسلون ١٣ نفر را کشت ممکن است زنده و فراری باشد.
پلیس به دنبال یونس ابویعقوب مراکشی‌الاصل است که رسانه‌های اسپانیا او را به‌عنوان راننده خودروی ون معرفی کرده‌اند.

پلیس همچنین به دنبال دو عضو گروهی است که در این حمله دست داشتند.
وزیر کشور اسپانیا گفته است در حال بررسی افزایش سطح هشدار تروریستی در کشور است.
این در حالی است که پیش‌تر پلیس اسپانیا اعلام کرده بود مظنون اصلی این حملات کشته شده و حالا خبر فراری‌بودن مظنون حمله موجب نگرانی مردم شده است. موسی الکبیر، متهم اصلی که ۱۷ سال داشت یکی از پنج‌نفری است که در غرب بارسلون به دست پلیس کشته شد.

پلیس گفته است این افراد قصد داشتند حملات بزرگ‌تری را انجام دهند اما انفجارهای روز چهارشنبه در آلکانار باعث شد این افراد نتوانند حملات شدیدتری برنامه‌ریزی کنند. ابویعقوب ۲۲ساله در شهر ریپول در شمال بارسلون زندگی می‌کرده است. روز جمعه سه نفر در ریپول و یک نفر در آلکانار بازداشت شده‌اند. پیش‌تر از موسی الکبیر به‌عنوان مظنون اصلی نام برده می‌شد اما پلیس گفته است وزن این فرضیه که او راننده خودروی ون بوده اکنون کمتر شده است.

روزنامه ال‌پائیس نوشته است این باور در حال شکل‌گرفتن است که ابویعقوب مظنون اصلی است. ساعاتی پس از حمله مرگ‌بار بارسلون، نیروهای پلیس اسپانیا به سوی سرنشین یک خودرو که به عابران پیاده در شهر کمبریلز حمله کرد آتش گشودند و پنج نفر را کشتند. اکنون روزنامه‌های اسپانیایی به نقل از پلیس اعلام کرده‌اند موسی الکبیر یکی از پنج‌نفری است که در شهر کمبریلز کشته شده است. پس از این حمله مرگ‌بار، پلیس جست‌وجوی خود را برای دستگیری راننده فراری این خودروی ون آغاز کرد. چوزپه لوئیس تراپیرو، رئیس‌پلیس منطقه کاتالونیا، پیش‌تر در روز جمعه گفته بود ممکن است مظنون و عامل اصلی حمله بارسلون در بین کشته‌شدگان کمبریلز باشد، اما نمی‌تواند این موضوع را تأیید کند.

رویترز به نقل از یک مقام پلیس اسپانیا، می‌گوید پنج‌نفری که در شهر کمبریلز به عابران حمله کردند در خودروی خود چاقو و قمه داشتند و چیزی شبیه کمربندهای انفجاری به خود بسته بودند که واقعی نبودند.


شرق