به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۲۸، ۱۳۹۶

نگرانی فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل از بازداشت رضا شهابی


فدراسیون جهانی کارگران بخش حمل و نقل در بیانیه ای نگرانی شدید خود را نسبت به زندانی شدن رضا شهابی،‌ عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، ابراز داشت.
رضا شهابی در پی فشارهای دادستانی برای بازگرداندنش به زندان، روز ۱۸ مرداد، خود را به زندان رجایی‌شهر کرج معرفی کرد.
بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های قضایی در حدود یک سال گذشته بارها این فعال کارگری را برای بازگشت به زندان تحت فشار قرار داده بودند.
به گزارش رادیو فردا استیو کاتن،‌ دبیرکل این اتحادیه بین‌المللی، با تاکید بر این نکته که رضا شهابی نباید به دلیل فعالیت‌های سندیکایی‌اش مجرم شناخته شود، از برخورد مقام‌های ایرانی با سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ به عنوان یکی از اعضای آن فدراسیون ابراز نارضایتی کرد.
فدراسیون جهانی کارگران بخش حمل و نقل در بیانیه خود که روز چهارشنبه ۲۵ مرداد انتشار یافت، با اعلام حمایت کامل خود از توصیه‌های کمیته آزادی تشکلات،‌ وابسته به سازمان بین المللی کار، برای عفو رضا شهابی،‌ خواستار آن شد که حکم زندان ابراهیم مددی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، لغو شود.
سازمان عفو بین‌الملل نیز روز پنجشنبه در صفحه تلگرام خود نسبت به وضعیت سلامتی رضا شهابی ابراز نگرانی کرد.
در این میان، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با اشاره به اعتصاب غذای رضا شهابی که ۹ روز پیش در زندان رجایی شهر کرج آغاز شده است، نوشت: پس از اینکه واحد اجرای احکام زندان به او ابلاغ کرد که «کلیه مرخصی‌های پزشکی اش غیبت محسوب شده و محکومیت زندان وی ۹۶۸ روز ادامه می یابد در اعتراض به این اقدام غیر قانونی مسئولین قضایی و امنیتی اعتصاب غذا کرد».
بر اساس این گزارش، قرار است حکم یک سال زندان دیگر که در جریان پنج سال زندان رضا شهابی صادر شده بود، ‌اجرا شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه در این مورد اشاره کرده‌ که «ادعای دادستانی مبنی بر پنج ماه غیبت از محکومیت حبس شش‌ ساله شهابی» در حالی است که او پس از مراجعه به زندان «نامه آزادی و اتمام محکومیت شش ساله خود را که به تاریخ ۱۸ شهریور سال ۹۴ بوده در پرونده زندان» دیده بود.
در این میان،‌ به گفته این تشکل کارگری،‌ خواسته آقای شهابی با توجه به اتمام پایان دوره محکومیت، آزادی بی قید و شرط از زندان است.
بر اساس بیانیه این تشکل به نقل از خانواده رضا شهابی، وی به سالن ۱۰ زندان رجایی شهر، محل نگهداری زندانیان سیاسی، منتقل شده است.
به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، این بند «فاقد هر گونه امکانات اولیه زندگی است و زندانیان امکان هوا خوری ندارند و حتی در این گرمای طاقت فرسا کولر و یخچال برای آنان فراهم نیست»
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با اعلام اینکه مسئولیت حفظ سلامت آقای شهابی را متوجه قوه قضائیه دانست، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او، لغو تمامی احکام قضایی علیه اعضای این سندیکا و دیگر کارگران و فعالان کارگری شد.
مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعتراض‌ها نسبت به زندانی شدن دوباره رضا شهابی واکنشی نشان نداده‌اند.