به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۱۸، ۱۳۹۶

درخواست توتو و ملاله از جامعه جهانی برای واکنش به خشونتها در میانمار

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ میلادی می گوید که «جامعه جهانی» باید
برای محافظت از اقلیت مسلمانان میانمار وارد عمل شود.
خانم یوسف‌زی همچنین بار دیگر از آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار و دیگر برنده جایزه صلح نوبل خواست تا در دفاع از مردم روهینگیا صحبت کند. او گفت: «ما نمی توانیم در وضعیت کنونی ساکت بمانیم. شمار مردمی که آواره شده اند صدها هزار نفر است.»

این فعال حقوق بشر که اکنون دانشجوی دانشگاه اکسفورد بریتانیا است، در جریان سخنرانی در این دانشگاه خواستار واکنش بین المللی به خشونتها در میانمار شد. او گفت: «فکر می کنم ما حتی نمی توانیم برای لحظه‌ای تصور کنیم که اگر تابعیت و حق زندگی مان در یک کشور کاملا انکار شود، چه خواهد شد.»
او افزود: «این یک موضوع حقوق بشری است و دولتها باید به آن واکنش نشان دهند. مردم آواره شده اند و با خشونتهای زیادی مواجه هستند. کودکان از تحصیل محرومند، نمی توانند از حقوق اساسی بهره مند شوند و در وضعیت ترور بسر می برند.»

برنده جایزه صلح نوبل در ادامه گفت: «ما باید بیدار شویم و واکنش نشان دهیم. من امیدوارم آنگ سانگ سو چی نیز به این مساله واکنش نشان دهد.»
ملاله یوسف‌زی که اکنون بیست ساله است همچنین ابراز خوشحالی کرده است که همچون بی‌نظیر بوتو، دیگر «رهبر زن قدرتمند» پاکستان در آکسفورد به تحصیل می پردازد.


دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۸۴ میلادی نیز از سکوت آنگ سان سوچی در قبال وقایع ایالت راخین انتقاد کرد. او همچنین در نامه ای از آنگ سان سوچی خواست برای پایان دادن به خشونتها و محافظت از اقلیت مسلمانان در این کشور وارد عمل شود.
Euronews