به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۲۰، ۱۳۹۶

سلمان رشدی با الهام از دونالد ترامپ رمان نوشت


انتخاب دونالد ترامپ یک منحنی دراماتیک
تاریخی است

رمان تازه سلمان رشدی، نویسنده معروف انگلیسی‌زبان، با نام "خانه طلایی" (The Golden House) از سوی انتشارات پنگوئن رندم هاوس در بریتانیا منتشر شد.
داستان این رمان که بین دو انتخابات تاریخی آمریکا در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ می‌گذرد، با مراسم تحلیف باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا آغاز می‌شود.
همزمان یک میلیاردر به همراه خانواده‌اش در خانه‌ای در محله تاریخی مک‌دوگال-سالیوان گاردنز در دهکدهٔ گرینویچ نیویورک ساکن می‌شود که از آن پس "خانه طلایی" نام دارد.

سلمان رشدی درباره رمان تازه‌اش گفته که انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، یک منحنی دراماتیک تاریخی است که از یک دوره خوشبینی به یک دوره "کاملا برعکس" آن می‌رسد.

این نویسنده تأکید کرده که طرح اولیه این رمان بر اساس اختلاف خیلی شدید میان اوباما و ترامپ شکل گرفته و بستر این داستان مدرن آمریکایی را شکل داده است.
رشدی مکانی را در رمان تازه‌اش توصیف کرده که یادآور فیلم "پنجره رو به حیاط" ساخته آلفرد هیچکاک کارگردان آمریکایی است؛ جایی که همه می‌توانند به زندگی روزانه دیگران سرک بکشند.
خود رشدی گفته که برای توصیف این مکان از محل زندگی چند دوست خود الهام گرفته، اما خانه‌ای که هیچکاک برای ساخت فیلم "پنجره پشتی" از آن الهام گرفته در چند ده متری جایی است که داستان رمان تازه رشدی در آن روی می‌دهد.
"نرو گُلدن" راوی رمان "خانه طلایی" که یک تاجر است، همراه با سه دخترش در این خانه زندگی می‌کند. سلمان رشدی درباره این خانواده مرموز گفته: "من فکر می‌کنم که آنان برای مطرح کردن خود به نیویورک آمده‌اند و نه برای گم شدن در این شهر."
سلمان رشدی در سال ١٩٨٩ برای نوشتن رمان "آیات شیطانی" از سوی آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی "مرتد" اعلام شد.
در حالی که جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر جایزه نقدی خود برای کشتن سلمان رشدی را افزایش داده، اما این نویسنده چندی پیش در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که حکم ارتداد خمینی به زندگی حرفه‌ای او لطمه‌ای نزده است.

رادیو فرانسه