به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۲۰، ۱۳۹۷

جمعه سیاه ترکیه:

 لیر سقوط آزاد کرد
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده فشار بر ترکیه را افزایش داد و در دستوری، تعرفه واردات فلزات از ترکیه را دو برابر کرد.

او در توئیتی که روز جمعه ۱۹ مرداد منتشر کرد، گفت «مجوز دو برابر شدن تعرفه فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه را صادر کرده است»، امری که تنش ها میان آنکارا و واشنگتن را تشدید می کند.
آسوشیتدپرس در همین حال گزارش داده است لیر ترکیه که روند کاهش شدید ارزش خود را طی می کند، با توییت رئیس جمهوری آمریکا، کاهش بیشتری یافت.
اختلاف بر سر ادامه بازداشت یک کشیش آمریکایی
آمریکا از آنکارا خواسته بود که یک کشیش زندانی در ترکیه را آزاد کند و تهدید کرده بود اگر این کشیش از حصر خانگی آزاد نشود، ترکیه را تنبیه می کند.
اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی که بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند، در اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. وی در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.
پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو عضو دولت ترکیه عملی شد.

دونالد ترامپ در توئیت روز جمعه خود گفته است تعرفه آلومینیوم حالا ۲۰ درصد و تعرفه فولاد ۵۰ درصد می شود. او همچنین نوشته است «روابط ما با ترکیه در این زمان خوب نیست.»
لیر ترکیه بی‌سابقه‌ترین سقوط را تجربه می‌کند. دو روز پس از دیدار نمایندگان آنکارا و واشنگتن برای گفت‌گو در باره سرنوشت کشیش امریکایی بازداشت شده در ترکیه، لیر بیش از ۱۳ درصد ارزش برابری خود را فقط در یک روز از دست داد. مهم‌ترین عامل سقوط لیر، دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای افزایش تعرفه گمرکی واردات آلومنیوم و فولاد از ترکیه است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ با برقراری شرایط «فوق‌العاده» منتقدان و مخالفان خود را دستگیر و زندانی کرده، عصر پنجشنبه سقوط لیر را «توطئه دشمنان» خواند که «برای آسیب رساندن به اقتصاد ترکیه» به اجرا درآمده است.
او شرایط به وجود آمده را «جنگ اقتصادی» عنوان کرد و  از مردم خواست که «نگران نباشند» چرا که به گفته او، «ترکیه این جنگ اقتصادی را نخواهد باخت».
اردوغان از کسانی که دلار، یورو و طلا در خانه دارند خواست که «آن را به بانک ها آورده و به لیر تبدیل کنند». رئیس جمهور ترکیه جمعه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد در سخنانی که در جمع گروهی از طرفدارانش در شهر بایبورد ایراد کرد گفت:
«اگر در بین شما کسی هست که زیر بالش دلار و طلا ذخیره کرده، به بانک بیاورد و با لیر معاضه کند. این یک جنگ ملی است. این پاسخ مردم ما به کسانی است که جنگ اقتصادی با ما راه انداخته‌اند.»
او پیشتر نیز از مردم ترکیه را  به تبدیل ارزهای خارجی و طلاهای خود به لیر برای جلوگیری از سقوط بیشتر پول ملی این کشور فراخوانده بود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر از افزایش تعرفه گمرگی آلومنیوم به میزان ۲۰ درصد و فولاد به میزان ۵۰ درصد خبر داده است. ترامپ گفته است: «رابطه ما در حال حاضر با ترکیه خوب نیست.» 

صدای آمریکا / رادیو زمانه