به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۰۲، ۱۴۰۱

مردم در زاهدان و دیگر شهرهای بلوچستان به خیابان آمدند

 زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

با پایان نماز جمعه، به سنت هر جمعه اعتراضات در شهرهای مختلف بلوچستان از سر گرفته شده است. چله های جان باختگان اعتراضات همچنان صحنه های اعتراضات مردمی است. فراخوان های تازه ای برای روزهای سوم تا ششم دی ماه منتشر شده که مردم را به تشدید اعتراضات خود فرا می خواند.

اخبار و تصاویر مربوط به نود و هشتمین روز اعتصابات سراسری در ایران را در ادامه ببیند:
اعتراضات؛ اعتصاب ها

ما هرگز تسلیم نخواهیم شد، یا پیروز می شویم یا شهید!

دیده‌بان حقوق بشر: «جمعه خونین» زاهدان،‌ مرگبارترین سرکوب سال بود

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران با به کار بستن نیروی قهریه کشنده غیرقانونی در روز ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ (هشت مهر) ده‌ها معترض را کشته و زخمی کردند، و بالاترین رقم کشته‌شدگان در یک روز در این «جمعه خونین» ثبت کردند.»
این نهاد در بیانیه‌ای تاکید کرد که «هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره ایران که اخیراً تشکیل شده‌است باید توجه ویژه‌ای به جنایات نیروهای امنیتی در مناطق با اکثریت اقلیت‌ها مثل زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان معطوف کند که اکثریتی بلوچ دارد.»
دیده‌بان حقوق بشر با تأیید صحت ۵۲ ویدیو و عکس منتشر شده توسط حال‌وش، یک گروه حقوق بشری ایرانی، پژوهش متن باز، و مصاحبه با ۱۳ شاهد و خانواده کشته‌شدگان در ۳۰ سپتامبر و اکتبر، شلیک به معترضان و ناظران را مستند کرده است.
تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفت «تعداد معترضان و ناظران هدف گرفته‌شده به دست نیروهای امنیتی ایران در روز «جمعه خونین» بالاترین عدد کشته‌شدگان در یک روز در این سال است اما هیچ فرد مسئولی دستگیر نشده است».
گروه‌های حقوق بشری بلوچی نام ۸۵ تا ۹۷ نفر از جمله ۹ کودک را جمع‌آوری کرده‌اند که بین ۳۰ سپتامبر و ۵ اکتبر در زاهدان کشته شده‌اند.

زیبا امیدی‌فر از بازداشتگاه به بیمارستان سنندج منتقل شد

زیبا امیدی‌فر، خبرنگار اهل قروه،

زیبا امیدی‌فر، خبرنگار اهل قروه، که از هفدهم آذر ماه بازداشت شده، به دلیل «کاهش سطح هوشیاری ناشی از شکنجه جسمی و روانی» از بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج به بیمارستان منتقل و بستری شده است.

کنگره نمایندگان اسپانیا خواستار توقف فوری احکام اعدام معترضان در ایران شد

کنگره نمایندگان اسپانیا روز پنجشنبه اول دی در بیانیه‌ای از حکومت جمهوری اسلامی خواست که بلافاصله اجرای احکام اعدام معترضان در ایران را متوقف کند و به حقوق شهروندان برای تجمع و تظاهرات اعتراضی احترام بگذارد. در این بیانیه همچنین درخواست شده که محل نگهداری دستگیرشدگان روشن و موقعیت قضایی آن‌ها مشخص شود.
این بیانیه به امضای نمایندگان گروه‌های پارلمانی حزب سوسیالیست، حزب پوپولار، حزب جمهوریخواهان، اونیداس پودموس- پودم- گالیسیا کمون، باسک، اوسکادی- ارریا- بیلدو، میکستو، سیودادانوس، بوکس و گروه پارلمانی پلورال رسیده است.

در همین حال ۴۳ عضو فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در بوندس‌تاگ خواستار برخورد قاطع‌تر با حکومت جمهوری اسلامی شده‌اند.

تلاش نمایندگان بوندستاگ برای وارد کردن سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی

 ۴۳ عضو فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در بوندس‌تاگ خواستار برخورد قاطع‌تر با حکومت جمهوری اسلامی شده‌اند. این نمایندگان پارلمان در بیانیه‌ای تاکید می‌کنند رژیمی که برای دفاع از خود در برابر ملتش فقط به ترور خودسرانه متوسل می‌شود هر گونه مشروعیتی را از دست داده است. نمایندگان سوسیال دموکرات پارلمان آلمان که نام چهره‌های سرشناس این حزب هم در میان آنها به چشم می‌خورد در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده چند خواسته مشخص نیز مطرح کرده‌اند.
این نمایندگان از جمله خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران، اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه کارگزاران نظام و قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی شده‌اند. پشتیبانی بیشتر از جامعه مدنی ایران و حفاظت از شهروندان ایرانی‌تبار در آلمان از دیگر درخواست‌های سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات است.
برخی نمایندگان پارلمان هلند نیز در حال بررسی درخواست‌های مشابهی، به خصوص در زمینه وارد کردن سپاه به فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا هستند.