به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۰۵، ۱۴۰۱

اعتصاب کارگران در پتروشیمی آبادان

 چهلمین روز جان باختن کیان پیرفلک

سنندج، مراسم چهلم جان باختن آرام بختیاری از جان باختگان مقاومت مردمی سنندج – ۵ دی ۱۴۰۱

سنندج، چهلم آرام بختیاری از جان باختگان مقاومت مردمی سنندج

اعتصاب کارگران در پتروشیمی آبادان

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از اعتصاب در پتروشیمی آبادان خبر داده است. بنابر این گزارش از روز گذشته چهارم دیماه کارگران پتروشیمی آبادان در اعتراض به فضای امنیتی ایجاد شده در محل کار خود و نامه های تهدید آمیز برای کارگران معترضی که در تجمعات قبلی حضور داشتند، وارد اعتصاب شدند و امروز صبح دیگر کارگران این پالایشگاه به اعتصاب پیوسته و مجتمع به حالت تعطیل در آمده است. خواست فوری این کارگران پایان دادن به احضارها و تهدیدات امنیتی است. اعتراض این کارگران درتجمعاتشان به بدتر شدن وضع معیشتی خود بوده است.
شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت اعلام کرده از اعتراضات این همکاران حمایت و پشتیبانی میکند و بر پایان دادن به فضای امنیتی در محیط های کار و و احضارها و تهدیدات کارگران معترض و پاسخگویی فوری بر مطالبات معیشتی آنان تاکید دارد.
در روز گذشته پانزده نفر از کارگران ارکان ثالثی در پارس جنوبی که قصد تجمع برای پیگیری مطالباتشان را داشتند بازداشت شدند. شورای سازماندهی بر آزادی فوری بازداشت شدگان تاکید کرده است. این شورا تمامی کارگرن شاغل در بخش های مختلف نفت را به پیوستن و حمایت از اعتراض همکاران خود در پتروشیمی آبادان فرا خوانده و تاکید کرده است: پاسخ دستگیری و اعدام اعتصابات سراسری است.

مراسم چلهم بزرگداشت کیان پیرفلک

مراسم چهلم بزرگداشت کیان پیر فلک

ادامه ی اعتراضات دانش آموزان در مدارس

سرود و شعار به جای شعار در مدرسه

تجمع اعتراضی مقابل وزارت راه و شهرسازی

آخرین آمار جنبش اعتراضی به گزارش خبرگزاری هرانا

درخواست کمک مادر نیلوفر شاکری از مردم

مادر نیلوفر شاکری از بازداشت‌شدگان خیزش ملی اخیر که در تاریخ نوزدهم مهرماه توسط نیروهای امنیتی ربوده شده، با انتشار پیامی ویدئویی خواهان یاری فعالان و نهادهای حقوق بشر جهت پیگیری وضعیت فرزند خود شده است.

نیلوفر شاکری

قتل یک کودک دیگر

بنابر خبر منتشرشده، یکشنبه شب ۴ دی ماه ۱۴۰۱ در مسیر لامرد بستک مامورین در ایست بازرسی، یک خودرو که سرنشینان آن خانواده بودند را به گلوله می‌بندند. در پی آن سها اعتباری دختر ۱۲ ساله خلوصی به دلیل تیراندازی قبل از رسیدن به اتاق عمل جان خود را از دست داده است.

همسر و دختر علی دایی را از هواپیمای عازم دوبی پیاده کردند

علی دایی می‌گوید همسر و دخترش که عازم دوبی بودند، به شکل کاملا قانونی از محل بررسی پاسپورت عبور کرده‌ و سوار هواپیما شدند اما مقامات هواپیمای آن‌ها را با همه‌ی مسافران از آسمان دوبی برگرداندند تا همسر و دختر او را پیاده کنند. علی دایی می‌گوید هواپیما در فرودگاه کیش به زمین نشسته و همسر و دختر او را پیاده کرده‌اند.
هواپیمای ماهان به شماره پرواز ۰۶۳ ، حامل همسر علی دایی و دخترش که ساعت ۱۱:۱۵ به وقت ایران، فرودگاه تهران را به قصد دوبی ترک کرده‌ بود در اقدامی کم‌سابقه توسط افراد امنیتی در فرودگاه کیش به زمین نشانده ‌شد. بر اساس اخباری که از شاهدان عینی رسیده ماموران امنیتی پس از ورود به داخل هواپیما خانواده علی دایی، اسطوره فوتبال جهان را خارج کرده و اعلام کرده اند آنها اجازه ی خروج از کشور را ندارند.
پیش از این پاسپورت علی دایی در زمان بازگشت از استانبول به فرودگاه تهران برای مدتی ضبط و توقیف شده‌ بود و در پی حمایت‌های وی از خیزش مردمی رستوران و مغازه جواهرفروشی اش هم پلمپ شد.

سالگرد ۵ دی ۱۳۸۸

در چنین‌ روزی ۵ دی‌ماه ۱۳۸۸، چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد همان سال و اعتراضاتی که متعاقب آن صورت گرفت، تظاهرات گسترده‌ و درگیری‌های خونین در مراسم تاسوعا و عاشورا در ده‌ها شهر ایران به وقوع پیوست و برای اولین بار شعار «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر» از معترضین شنیده شد.

سپاه: اعضای «شبکه زاگرس» که از «انگلیس هدایت می‌شد» دستگیر شدند

سپاه ثارالله استان کرمان می‌گوید به «شبکه‌ای سازمان‌یافته» به نام زاگرس «ضربه» زده است. در بیانیه روابط عمومی سپاه ثارالله کرمان آمده این شبکه، «با هدایت مستقیم عناصری از کشور انگلیس»، تیمی «فعال در داخل و خارج کشور» تشکیل داده بود که به «توطئه‌های براندازی بویژه در جریان آشوب‌های اخیر» می‌پرداخت. به نوشته این بیانیه، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه «در یک عملیات موفق» هفت نفر از «لیدرهای آن در داخل کشور» را شناسایی و دستگیر کرده‌اند و «همزمان با اقدامات فنی و سایبری، گروه‌ها و کانال‌های مرجع آنان نیز از دسترس خارج و مسدود شده است.»

قیمت دلار از ۴۲هزار تومان فراتر رفت

رکورد تاریخی نرخ دلار در کشور امروز هم شکسته شد و قیمت دلار دوشنبه ۵ دیماه امروز از ۴۲ هزار تومان عبور کرد!

یک فرمانده قرارگاه سپاه، استاندار سیستان و بلوچستان شد

فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران را استاندار سیستان و بلوچستان کردند تا از تداوم اعتراضاتی که ۱۳ هفته است ادامه دارد، جلوگیری کنند.
در آستانه دو ماهگی جمعه خونین زاهدان که سر آغاز اعتراضات هفتگی بلوچ‌ها در زاهدان و چند شهر دیگر بلوچستان شد، هیئت وزیران جمهوری اسلامی فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران را به عنوان استاندار جدید سیستان و بلوچستان معرفی کرد. محمد کرمی که از سال ۱۳۹۸ فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران بود؛ قرارگاهی که دو سپاه سلمان و ثارالله در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان را تحت کنترل دارد. کرمی جایگزین حسین مدرس خیابانی شد که ۱۵ ماه در مقام عالی‌ترین نماینده دولت در سیستان و بلوچستان حضور داشت.
انتصاب کرمی به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان در شرایطی که اعتراضات هفتگی در زاهدان برای سیزدهمین هفته پیاپی ادامه یافت، می‌تواند یک تصمیم کاملا امنیتی برای کنترل بیشتر و سرکوب شدیدتر در بلوچستان باشد.

کفیل سیاسی توماج خواستار انتقال موکلش به بیمارستان شد

خانم یه-وُن ری (Ye-One Rhie)، نماینده حزب سوسیال دمکرات آلمان در مجلس فدرال که کفالت سیاسی توماج صالحی رپر زندانی را بر عهده دارد در مصاحبه با “آخنر سایتونگ” گفته است توماج در شرایط بدی به سر می‌برد. کفیل سیاسی توماج خواستار انتقال توماج به بیمارستان شده است. به گفته یه-وُن ری انگشتان پا و دنده‌ی توماج شکسته شده و وزن زیادی از دست داده، او را به شدت شکنجه کرده‌اند و تمام بدنش آسیب دیده است.
او اظهار نگرانی کرده و می‌گوید: «نگران کننده‌ترین مسئله آسیب دیدگی چشم چپ  توماج است. حتی بینایی‌اش هم آسیب دیده است. وضعیت سلامتی او نگران کننده است. بدون درمان قطعاً بدتر خواهد شد. او باید فوراً به بیمارستان منتقل شود و درمان لازم انجام پذیرد.»
توماج صالحی خواننده رپ از هشتم آبان ماه در بازداشت به سر می‌برد. اسدالله جعفری، رییس دادگستری اصفهان اتهام‌های او را علاوه بر “افساد فی‌الارض”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، «”شکیل و اداره دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی و تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت‌آمیز” اعلام کرده است. با توجه به این اتهامات نهادهای حقوق بشری نام او را در فهرست کسانی اعلام کرده‌اند که در خطر اعدام قرار دارند.

نماینده پارلمان آلمان کفالت سیاسی الاهه‌ میرمهدی هنرمند ایرانی را بعهده گرفت

خانم تابه آ روسنر نماینده پارلمان المان از ماینس کفالت سیاسی الاهه میرمهدی دختر هنرمند زندانی را بعهده گرفت وی در این باره گفت؛« ماه هاست که ما درکنار ایرانیان شجاعی که برای آزادی و حقوق بشر در کشورشان به خیابان ها می روند، قرار گرفته ایم. حتی حمله وحشیانه رژیم ایران قادر نشد که جلوی اعتراض مردم را بگیرد. بسیاری از معترضین از جمله دختر نقاش هنرمند الاهه میرمهدی، توسط رژیم دستگیر شدند.
الاهه میر مهدی دوم نوامبر در شهر گلپایگان به اتهام «توهین به مقدسات » و قتل دستگیر شده و از اینکه الاهه از حق داشتن وکیل استفاده کند جلوگیری نمودند. من برای او بسیار نگرانم زیرا خطر اعدام او را تهدید می کند. به این خاطر من کفالت سیاسی الاهه را پذیرفتم.
الاهه در رشته هنر. تحصیل کرده و در استودیوی تاتو مشغول بکار شد. او متاهل است و در شاهین شهر اصفهان زندگی می کند. من با قبول کفالت سیاسی الاهه می خواهم توجه اقکار عمومی را به سرنوشت این دختر هنرمند جلب کنم و همچنین خواستار آزادی او بمانند آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران میباشم. قبل از هر چیز من از حاکمین ایران مې خواهم دست از اعدام زندانیان سیاسی بردارند. من بسیار از جامعه بین المللی حقوق بشر (IGFM) و بهروز اسدی از دفتر مهاجرین بنیاد مالتزه که سازماندهی کفالت های سیاسی را با قدرت تمام بعهده دارند، سپاسگزارم.

ژن ژیان ئازادی – زن زندگی آزادی