به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۲۵، ۱۳۹۳

اعلام خبر شوم کودتای ننگین ۲۸ مرداد از رادیو توسط مهدی میراشرافی وشمس قنات آبادی

صدای مهدی میراشرافی و حجت الاسلام سید شمس الدین قنات آبادی از رادیو
حجت الاسلام سید شمس الدین قنات آبادی             آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 
در روز 28 مرداد 1332 پس از تصرف رادیو تهران به دست شاهدوستان ، مهدی میر اشرافی، نماینده ی مجلس، و حجت الاسلام سید شمس الدین قنات آبادی، رهبر جمعیت مسلمانان مجاهد، نخستین کسانی بودند که  از رادیو سخن گفتند و خبر سرنگونی دولت دکتر محمد مصدق را اعلام داشتند.
گزارش اداره ی کل نهم ساواک درباره ی مهدی میر اشرافی، وی را فردی بدنام و سوء استفاده گر می خواند. میر اشرافی که با حمایت ارتش از مشکین شهر نماینده ی مجلس شده بود، از فعالان براندازی دولت مصدق بود و  پس از آن با پشتیبانی دربار مالک کارخانه ی تاج اصفهان شد. وی با روحانیت و شخص روح الله خمینی رابطه ی نزدیکی داشت. از همین رو زمانی که  دادگاه انقلاب اصفهان در سال 1358 حکم اعدام او را داد، خمینی به  فتح الله امید نجف آبادی، قاضی این دادگاه،  دستور داد میر اشرافی را آزاد کند.  اما امید نجف آبادی اعتنایی نکرد و حکم اعدام را به اجرا گذاشت. بعد ها امید نجف آبادی خود  به حکم دادگاه ویژه ی روحانیت رژیم اعدام گردید. سید مرتضی پسندیده، برادر روح الله خمینی بر جنازه ی میر اشرافی نماز خواند.
شمس الدین قنات آبادی از روحانیون پیرو سید ابوالقاسم کاشانی  و با نواب صفوی و روح الله خمینی نیز نزدیک بود. او در سال 1327 به همراه نواب صفوی مجمع مجاهدان اسلام را بنیان گذاشت و خواستار اجرای احکام اسلامی شد.   پس از تلاشی که در پشتیبانی از شاه و براندازی مصدق نشان داد، سالها با پشتیبانی دربار در نمایندگی مجلس باقی ماند و مدتی نیز قائم مقام  نایب التولیه ی آستان قدس رضوی گردید. قنات آبادی  در نیمه ی دهه ی 1330 لباس روحانیت را کنار گذاشت و در سال 1367 در تهران درگذشت.


کودتای ننگین ۲۸ مرداد

متن صدا های ویدیوی بالا:

مهدی میر اشرافی:
" الو الو! اینجا تهران! الو الو! اینجا تهران! مردم! خبر بشارت‌آمیز! خبر بشارت‌آمیز!
چند دقیقه ی دیگر سرلشگر زاهدی، نخست وزیر،  پیام شاهنشاه را برای شما قرائت می کند.
مردم شهرستان ها! مصدق خائن فرار کرده است! هزاران نفر را در تهران، امروز مصدق خائن به مسلسل بسته است!
مردم سهرستان ها! من که با شما سخن می‌گویم میراشرافی نماینده مجلس شورای ملی هستم. 
مردم! امروزدر تهران ملت قیام کردند و خانه مصدق، روزنامه ی اطلاعات، روزنامه ی کیهان، روزنامه ی... را  آتش زده اند . مردم حسین فاطمی را قطعه قطعه کردند!"
شمس قنات آبادی:
" ملت عزیز ایران! مردم محترم شهرستان ها!
این روز بزرگ تاریخی را از طرف مجمع مسلمانان مجاهد به همه ی شما تبریک می گویم."
سپس صدای شعار: " جاوید شاه! جاوید شاه!..."