به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، فروردین ۲۷، ۱۳۹۴

این شاه علی‌ خان که نمی‌خواهد نسرین ستوده را ببخشد، کیست؟

جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی در نامه ای اعتراضی به ریاست کانون وکلا، با طرح پرسش‌هایی خواهان پاسخ‌گویی این کانون نسبت به حکم ظالمانه محرومیت سه ساله نسرین ستوده از حرفه وکالت شدند. به گزارش«سحام»، متن این نامه به شرح زیر است:


ریاست و اعضای محترم هیئت مدیره‌ی کانون وکلای مرکز

ما امضاء کنندگان این نامه، موکلین و بهره‌مندان خدمات حقوقی خانم نسرین ستوده عضو ستایش شده‌ی اتحادیه‌ی جهانی وکلای دادگستری هستیم و از شما خواهشمندیم به پرسش‌های ما به شرح زیر در رابطه با تصمیم دادگاه انتظامی منصوب آن کانون مبنی بر محرومیت ایشان از حرفه‌ی وکالت رسما پاسخ دهید.

نخست – آیا شما به عنوان حقوق‌دان اقبال وجدانی و حرفه‌ای براین دارید که خانم نسرین ستوده جرمی مرتکب شده‌اند که مستوجب محرومیت از حرفه‌ی وکالت باشند؟ می‌توانید این جرم را برای یک شهروند یا حتی خیلی خصوصی برای فرزند خویش توضیح دهید؟ آیا جرمی علیه اموال عمومی مرتکب شده‌اند مثل اختلاس از بانک‌ها که این روزها رایج است؟ آیا مال شخصی را ربوده‌اند؟ آیا ایشان به جان و یا آبروی کسی تجاوز کرده‌اند؟ آیا به موکلش خیانت کرده است؟ آیا عملی خلاف سوگند و شان وکیل از نامبرده سر زده؟ آگر چنین است این تخلف را به ما یا به اتحادیه‌ی جهانی وکلا که آن کانون و خانم نسرین ستوده عضو برابر آن هستید توضیح دهید که به سهم خویش اعتمادمان را از ایشان پس بگیریم.

دوم – دادگاه انقلاب که یک دادگاه اختصاصی و غیرعلنی است بنا به ضوابط استثنائی خویش حکمی صادر کرده که اصل مجازات آن حکم مشمول عفو قرار گرفته است. خانم نسرین ستوده به حق یا ناحق از تاریخ بازداشت‌شان و در جریان اجرای حکم تا قبل از عفو، تبعات و محرومیت‌های چنین حکمی را تحمل کرده‌اند. از جمله زندان و محرومیت از حرفه‌ی محبوب‌شان وکالت در دفاع از حقوق مدنی امثال ما.
حال پرسش این است که این محرومیت پس از عفو چگونه مجازات مضاعفی است؟! این شاه علی خان که نمی‌خواهد ببخشد کیست؟ کانون وکلا؟!! یعنی کهن‌ترین نهاد صنفی حقوقی مستقل درایران؟!

سوم – شنیده‌ایم که حقوق‌دانان و قوانین سراسر جهان متمدن از جمله ایران به یک اصل اساسی درآئین رسیدگی باورمندند و شما بنا به دانش و تجربه و خرد خویش چنین اصلی را از ما عوام بهتر می‌شناسید. اصل «اعتبار امر مختومه«! این اصل چنان بنیادی است که بدون رعایت آن هیچ دعوی در هیچ دادگاهی تا ابد به حکم نمی‌انجامد. حالا می‌توانید به اتحادیه‌ی همکاران جهانی خویش بنویسید چرا شعبه‌ی اول دادگاه انتظامی که سبق رسیدگی پرونده خانم نسرین ستوده را داشته منعی درایفای وظیفه وکالت دادگستری ایشان ندیده است؟ و شعبه دوم بر پایه‌ی کدام استدلال حقوقی مبادرت به رسیدگی مجدد نموده است؟

ما از شما انتظار داریم لااقل به منظور اثبات اعتبارعلمی خود که از نخبگان علم حقوق در کشورمان هستید گزارشی رسمی مبتنی براصول حقوق مدنی و کیفری راجع به محرومیت خانم نسرین ستوده تهیه و به اتحادیه جهانی همکاران‌تان ارسال فرموده و رونوشت آن را به ما موکلین ایشان تسلیم کنید. چون ایشان وکیل و مشاور معتمد حقوقی ما بوده‌اند و از این تحریم متضرر شده‌ایم. تصدیق می‌فرمائید این امر مهم‌تر از آن است که با یک نامه‌ی اداری مدیر داخلی محترم کانون خاتمه یافته و فراموش شود.

درپایان پیشاپیش از توجه مسئولانه اعضای محترم آن کانون سپاس‌گزاری کرده و آگاهی می‌دهد که این نامه با احترام به استقلال کانون وکلا پیش از دریافت پاسخ علنی آن کانون و اعضای محترم به اتحادیه‌ی جهانی رونوشت نخواهد شد.

بابک احمدی
عالیه اقدام دوست
محمد بابکی راد
مصطفی بادکوبه ای
منصوره بهکیش
جعفر پناهی
علی‌رضا جباری
مصطفی چهارمحالی
معصومه دهقان(سلطانی)
فریبرز رییس دانا
جهانشاه رضایی
فخری شادفر
منصور فرجی
اصغر فرهادی
نرگس محمدی
عبداله مرادی
عبدالحمید معصومی تهرانی
اسماعیل مفتی زاده
محمد ملکی
محمد نوری زاد
محمد نجفی شازندی.