به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اردیبهشت ۰۸، ۱۳۹۴

هزاران نفر از زلزله زدگان نپال شب را در خیابان ها سپری کردند

هزاران نفر از مردم نپال به دلیل ترس از وقوع مجدد زمین لرزه دیشب را مجدداً در خیابان ها سر کردند. نادر فروشگاه هایی که باز مانده اند چیزی برای عرضه به زلزله زدگان گرسنه ندارند که حتا برای دستیابی به آب آشامیدنی باید ساعت ها پشت کامیون های حامل آب صف بایستند.
بر اساس آخرین گزارش ها زمین لرزۀ قوّی نپال بیش از ۳۷۰۰ کشته و قریب ۶۶۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.
پس لرزه های ناشی از این زمین لرزه به سقوط بهمن در برخی دامنه های اورست نیز منجر شده که در نتیجۀ آن تاکنون دست کم ۱۷ نفر کشته شده اند.
دامنۀ یکی از همین پس لرزه ها تا دهلی نو نیز به ثبت رسیده است. در این حال، برخی مناطق کوهستانی نپال همچنان غیرقابل دسترس برای امدادگران هستند و بسیاری از راه های مواصلاتی کشور نیز قطع شده اند. 

دولت های هند و پاکستان شماری از امدادگران و تجهیزات پزشکی شان را برای یاری رساندن به قربانیان زلزله راهی نپال کرده اند. دولت انگلستان نیز که صدها نفر از شهروندانش در نپال به سر می برند، در نظر دارد نیروهای امدادگرش را راهی نپال کند. دولت آمریکا پس از اعزام امدادگران اش وعده یک میلیون دلار کمک مالی برای یاری رساندن به قربانیان زلزلۀ نپال داده است.

با این حال، کمک های خارجی به دلیل عمدتاً وضعیت نامساعد فرودگاه کتماندو با تأخیر وارد نپال می شوند. زمین لرزۀ اخیر نپال بدترین زمین لرزۀ این کشور پس از زمین لرزۀ سال ۱۹۳۴ است که بیش از ۸۵۰۰ کشته بر جای گذاشت.
خبرگزاری ها