به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۹۴

ادامه کشتار پلنگ‌ها در ایران؛ پنجمین پلنگ در ۳۰ روز

سریال کشتار پلنگ های ایرانی در سال جاری ادامه دارد و پلنگ دیگری این بار در استان خراسان رضوی و در شهرستان تربت جام کشته شد.

به گزارش «تابناک» چهارشنبه ۲۲ آوریل لاشه یک پلنگ در حاشیه روستای چشم آزاد در شهرستان تربت جام مشاهده شده است.

بنا بر این گزارش نتایج بررسی های اولیه نشان می دهد که این پلنگ بر اثر استفاده از لاشه آغشته به سم مسموم شده و پس از طی مسافتی هنگام بالا رفتن از یک دره توان خود را از دست داده و تلف شده است.

شواهد موجود و رد ناخن ها بر روی زمین بیانگر آنست که پس از تاثیر سم، پلنگ از ادامه حرکت به سمت بالای دره بازمانده و چند متر بر خلاف جهت شیب روی زمین کشیده شده و سپس تلف شده است.

جواد دامن پاک رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت جام ضمن تایید این خبر به سایت دیده‌بان گفت: «ساعت ۱۱ صبح روز گذشته به دنبال دریافت گزارش مردمی مبنی بر مشاهده لاشه یک پلنگ در حاشیه روستای چشم آزاد از توابع شهر صالح آباد، عازم محدوده مذکور شدیم.»

جواد دامن پاک اظهار داشت: «پلنگ مذکور به لحاظ جنسیت نر بوده و در مناطق آزاد در ۵۰ کیلومتری شهر صالح آباد تلف شده بود.»
دامن پاک گفت: «لاشه پلنگ جهت بررسی و تحقیقات تکمیلی به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی منتقل شده است.»


پس از کشتار بیرحمانه یک پلنگ در بردسیر کرمان و مرگ پلنگی دیگر در کازرون بر اثر برخورد با خوروهای عبوری و مرگ یک پلنگ در ارتفاعات پشتکوه فارس بوسیله طعمه مسموم، و کشتار یک پلنگ در شهرستان ایوان در استان ایلام، این پنجمین پلنگی است که طی کمتر از ۳۰ روز ابتدای سال جاری در نقاط متخلف کشور از بین می رود.