به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۴

فراخوان به تجمع سراسری معلمان ایران

در هفته معلم شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در بیانیه‌ای از عملکرد وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و کشور انتقاد کرد. این تشکل‌ها همچنین فرهنگیان کشور را به شرکت در تجمع سراسری در هفته معلم دعوت کرده اند.
شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز سه‌شنبه اول اردیبهشت (۱۲ آوریل) با انتشار بیانیه‌ای از محقق نشدن وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی انتقاد کرد.


این بیانیه با اشاره به گذشت بیست ماه از آغاز به کار دولت یازدهم تصریح می‌کند که وعده‌های دولت مبنی بر رفع مشکلات معیشتی معلمان، افزایش سهم آموزشی در بودجه‌ی دولت و اصلاح جهت‌گیری‌های نادرست در آموزش و پرورش محقق نشده‌اند.
این شورا "افزایش حقوق به بالاتر از خط فقر، ارائه بیمه تکمیلی موثر و فراگیر، بازگشت به کارکسانی که به علت فعالیت‌های صنفی بازداشت شده‌اند" را از جمله خواسته‌های فرهنگیان عنوان کرده‌است.
اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، که به "آموزش رایگان و پرهیز از طبقاتی کردن مدارس و خصوصی سازی آن‌ها" اشاره دارد و همچنین "ایجاد مکانیزم‌های مدرن برای جلوگیری از ترویج خشونت در مدارس" از دیگر خواسته‌‌‌های مطرح شده در این بیانیه است.
نمایندگان تشکل‌های صنفی فرهنگیان همچنین از افزایش ناچیز بودجه آموزش و پرورش همزمان با افزایش ۷۰ درصدی بودجه برخی دستگاه‌ها و نهادها انتقاد کرده‌ا‌ند و می‌گوید این افزایش کمتر از نرخ تورم، مشکلات اقتصادی فرهنگیان را بیشتر خواهد کرد.
اجرای نادرست "قانون مدیریت خدمات کشوری" و "ادامه برخورد با تشکل‌های صنفی" از دیگر انتقادهای مطرح شده در این بیانیه است.
برگزاری تجمع سراسری در هفته معلم
شورای مرکزی تشکل‌های صنفی تصریح می‌کند که تا کنون تلاش‌ نمایندگان کانون‌های صنفی برای برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیأت مدیره‌ی بدون نظارت استصوابی، از سوی وزارت کشور بدون پاسخ مانده است.
این فعالان صنفی از حسن روحانی نیز انتقاد می‌کنند که به اعتراضات صنفی معلمان و نیزدرخواست دیدار نمایندگان تشکل‌های صنفی با او، "واکنشی آشکار" نشان نداده است.
همچنین با اشاره به عملکرد صدا و سیما جمهوری اسلامی در قبال اعتراضات فرهنگیان از همسویی مسئولان وزارت آموزش و پرورش با این رسانه در جهت " تخریب وجهه ی معلمان در نزد مردم و زیاده خواه جلوه دادن آن‌ها و فروکاستن خواسته‌ی اصلی" انتقاد شده است.

از سوی دیگر این بیانیه با انتقاد از سکوت بسیاری از نمایندگان مجلس در قبال مشکلات فرهنگان در دولت محمود احمدی‌نژاد، "سیاسی‌کاری در خصوص مشکلات جامعه فرهنگیان" را محکوم کرده است.
در همین حال شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان خبر داد که در روز پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت (همزمان با هفته معلم در ایران) به عنوان "اولین قسمت از اعتراضات صنفی" برگزار خواهد کرد. این شورا می‌گوید در صورت عدم رسیدگی به خواسته‌های فرهنگیان اقدامات بعدی در دستور کار قرار خواهند گرفت.
ادامه اعتراضات صنفی معلمان
در تازه ترین اقدام اعتراضی، معلمان ایرانی روز پنجشنبه (۲۷ فروردین) در برخی شهرهای ایران "تجمع سکوت" برگزار کردند و خواستار توجه دولت به درخواست‌هایشان شدند. در پی این اعتصاب برخی مدارس شهرهای محل تجمع به حالت نیمه تعطیل درآمدند.
به‌گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران استان‌های خراسان رضوی، لرستان، هرمزگان، کردستان، خوزستان، فارس و قزوین شاهد تجمع اعتراضی معلمان بود. در تهران بیش از دوهزار معلم در برابر ساختمان مجلس تجمع کردند.
در رخدادی دیگر علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران، روز یکشنبه (۳۰ فروردین)بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. هاشمی در سال ۱۳۸۹ به‌خاطر "پی‌گیری مطالبات صنفی" و "دیدار با خانواده‌های معلمان زندانی" به ۵ سال زندان محکوم شد، اما اجرای این حکم تا کنون به تأخیر افتاده بود.
دویچه وله