به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۰۳، ۱۳۹۷

«آوای ایران» با صدای استاد ایرج خواجه امیری و سالار عقیلی

آوای ایران 
همه چشمها به ایرانه
چه دلهایی که در غربت امید دیدن روی وطن داره 
چه دلهایی که با حسرت نگاه آرزو سوی وطن داره 
همه چشما به ایرانه
به گزارش ایلنا، آیین رونمایی از قطعه تصویری آوای ایران با حضور عوامل اثر و علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی برگذار شد.
این برنامه که بزرگداشتی برای حسین خواجه امیری (ایرج) از طرف سالار عقیلی و حامی مالی این اثر نیز به حساب می‌آمد، دوشنبه (۲۸ آبان) از ساعت ۱۴ در نگارستان شهر برگذار شد.

آوای ایران «ایرج حسابی» در بخشی از این آیین به اهمیت جایگاه هنرمندان در تثبیت جایگاه فرهنگی ملل گوناگون اشاره کرد و گفت: باید از برگذارکنندگان این برنامه بابت تجلیل از مقام استاد ایرج قدردانی کرد چون این اتفاق، نه بزرگداشتی برای شخص حسین خواجه‌امیری بلکه نکوداشت تاریخ، فرهنگ و هنر ایران برای ایرانیان است.

او درباره سالار عقیلی نیز گفت: این هنرمند توانا امروز صدای موسیقی و فرهنگ سرزمین مادری ماست و او  و همسرش بانو حریر شریعت‌زاده آثاری را به ملت ایران تقدیم کرده‌اند که در حافظه تاریخی کشورمان باقی خواهد ماند.

سالار عقیلی در بخشی از آیین رونمایی از موزیک ویدئوی «آوای ایران» درباره انتشار این اثر مشترک، گفت: من از کودکی به هنر استاد ایرج علاقمند بودم و همواره با شنیدن صدای ایشان به عنوان یک مخاطب غبطه می‌خوردم. این همکاری را نه تنها در قالب یک پروژه کاری بلکه ادای دینی می‌دانم به ساحت این استاد. همکاری در این اثر باعث افتخار من بود و امیدوارم مردم عزیز ایران هم از دیدن و شنیدن این کار لذت ببرند.

حسین خواجه‌امیری هم از حضور در موزیک ویدئوی «آوای ایران» ابراز خوشحالی کرد و گفت: من همواره صدای سالار عقیلی را تحسین کرده‌ام و همکاری با این هنرمند برایم تجربه زیبا و لذت‌بخشی بود.

سالار عقیلی درباره «آوای ایران» گفت: این اثر ترکیب قطعه (همه چشما به ایرانه) با آهنگسازی مهیار فیروزبخت، شعر بامداد جویباری و تنظیم امیر فیروزبخت و قطعه (ایران) با آهنگسازی و تنظیم دوست هنرمندم بابک زرین و شعری از زنده یاد افشین یداللهی است. ایجاد یک پل ارتباطی میان این دو قطعه و هم‌آوایی بنده با استاد ایرج و همراهی ایشان با من در خوانش این دو اثر در قالب قطعه «آوای ایران»، نکته جذاب و جالب توجه این همکاری است.

بعد از سخنان سالار عقیلی، قطعه تصویری «آوای ایران» برای حاضران در نگارستان شهر به نمایش درآمد و باعث شد تا عوامل این اثر و مخاطبان در سالن تحت تأثیر قرار بگیرند و با تشویق‌های‌شان، سالار عقیلی و حسین خواجه امیری را برای امضای لوح فشرده این کار بدرقه کنند. از نکات جالب این برنامه، رونمایی از تمبر اختصاصی این اثر بود که حامی مالی (بانک صادرات) قطعه تصویری «آوای ایران» آن را تهیه کرده است.

«آوای ایران»، موزیک ویدئویی با خوانندگی حسین خواجه امیری و سالار عقیلی، آهنگ‌هایی از مهیار فیرزبخت و بابک زرین، شعر از بامداد جویباری و افشین یداللهی و تنظیم امیر فیروزبخت و بابک زرین است که مینا ناصرجوی و امیر پوربافرانی، مشترکا تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشته‌اند. این قطعه تصویری با کارگردانی علی صفرنژاد، کاری از شرکت «پایا پیشتازان» و «بانک صادرات ایران» است.
همه چشمها به ایرانه

تماشا کن نگاه آسمان را 
رخ شبرنگ ماه و اختران را 
به گرد شمع روی ماه میهن 
ببین پروانه آتش به جان را 
به گرد شمع روی ماه میهن 
ببین پروانه آتش و جان را 

همه چشمها به ایرانه به مهد علم و عرفانه 
به این خاکی که هر ذره ش برام عزیزتر از جانه 

چه دلهایی که در غربت امید دیدن روی وطن داره 
چه دلهایی که با حسرت نگاه آرزو سوی وطن داره 

که با شادی بسازه کلبه ای از عشق برخاکش 
غروب زندگی را سر کنه آسوده در خاکش 

همه چشمها به ایرانه به مهد علم و عرفانه 
به این خاکی که هر ذره ش برام عزیزتر از جانه 

همه چشمها به ایرانه به مهد علم و عرفانه 
به این خاکی که هر ذره ش برام عزیزتر از جانه