به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آذر ۰۶، ۱۳۹۷

نسرین ستوده مجددا دست به اعتصاب غذا زد

“نسرین ستوده ممنوع‌الملاقات شد” 
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین، از روز دوشنبه ۵ آبان‌ماه به دلیل حمایت از فرهاد میثمی، پزشک و معلمی که او هم در اعتصاب غذا است، دست به اعتصاب غذای تر زد.


یک منبع مطلع به کمپین گفت: «نسرین ستوده گفته‌است که از امروز دست به اعتصاب غذای تر خواهد زد.»
نسرین ستوده روز جاری دوشنبه ۵ آبان‌ماه، در پیامی از زندان اوین خبر داد: «من اعتصابم را بخاطر جان فرهاد شکستم، به امید اینکه فرهاد هم اعتصاب غذای خود را بشکند. تا بیشتر از این به سلامتی ایشان آسیبی وارد نشود، اما فرهاد با ادامه اعتصاب غذا، همچنان تا پای جان بر خواسته‌های بحق خود ایستاده است و من نیز از امروز دوشنبه ۵ آبان‌ماه به حمایت ار فرهاد دست به اعتصاب غذای تر می‌زنم.»

خانم ستوده که از چهارشنبه ۲۳ خردادماه، در زندان اوین محبوس است. پیش از این در سوم شهریورماه اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌ و چهارشنبه ۱۱مهرماه، پس از ۳۷ روز، به دلیل نگرانی از وضعیت فرهاد میثمی به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

فرهاد میثمی، یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه، دست به اعتصاب غذا زده‌است و گزارش شده وزن او به کمتر از ۴۴ کیلوگرم رسیده و در وضعیت وخیمی بسر می برد.

پیش‌تر گفته‌ شده‌بود، نسرین ستوده، از سوی مسئولان زندان اوین، به دلیل رعایت نکردن حجاب ممنوع‌الملاقات شده‌ و بارها از ملاقات خانواده‌اش با او جلوگیری شده‌بود.

یک منبع مطلع در خصوص نسرین ستوده، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین، به کمپین گفته‌بود: «روز یکشنبه ۱۵ مهرماه خانواده خانم ستوده برای ملاقات با ایشان به زندان اوین مراجعه می‌کنند و متوجه می‌شوند که وی هنوز هم ممنوع الملاقات است.»

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در گزارشی با عنوان “نسرین ستوده ممنوع‌الملاقات شد” به محرومیت از ملاقات این وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین اشاره کرده‌بود.

گفتنی است، اخیرا انجمن قلم سوئد، جایزه ویژه سال ۲۰۱۸ خود را به نسرین ستوده وکیل و فعال حقوق بشر که از خردادماه امسال در زندان به سر می‌برد، اهدا کرده‌است.

نسرین ستوده روز ۲۳ خردادماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوین شد. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین دو پرونده باز دیگر به اتهامات امنیتی دارد.