به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۲۶، ۱۳۹۷

اعتصاب معلمان؛ معترضان بازداشت و احضار شدند

به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، شماری از فعالان صنفی و معلمان معترض ایرانی در ارتباط با اعتصاب سراسری معلمان در دو روز گذشته بازداشت شده‌اند.

این شورا که سازماندهی اعصاب ۲۲ و ۲۳ آبانماه را بر عهده داشت، اعلام کرد نهادهای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات دستکم ۱۳ معلم را بازداشت و ۳۰ معلم دیگر را احضار کرده‌اند.

این معلمان در سه روز گذشته بازداشت شده‌اند.

معلمان معترض علاوه بر افزایش دستمزد و آزادی معلمان بازداشتی خواهان توقف روند پولی سازی آموزش در ایران هستند.

بیشتر بخوانید:

دور دوم اعتصاب معلمان در ایران در آبان ۹۷
دور اول اعتصاب معلمان در ایران در مهرماه ۹۶
هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان 'به بیمارستان روانی مشهد منتقل شده'
چگونه آموزش رایگان در ایران از یک حق به کالا تبدیل شد
بازداشت در استان‌های فعال
بنابر این گزارش در خراسان شمالی، محمدرضا رمضان‌زاده، سعید حق پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور از اعضای هیات مدیره‌ انجمن صنفی معلمان بازداشت شده‌اند.

محمدرضا رمضان‌زاده، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان مهرماه امسال، در جریان نخستین دور اعتصاب معلمان نیز بازداشت شده بود.

بنابر گزارش شورای هماهنگی، ماموران وزارت اطلاعات علی کروشات و پیروز نامی از اعضای هیأت مدیره هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان خوزستان را هم بازداشت کرده‌اند.

این شورا تایید کرده است که ماموران امنیتی در شیراز محمدعلی زحمتکش، در شیروان، حسن جوهری و محمد رباطی و خانم واعظی و در اراک محمد کرد و فاطمه بهمنی را دستگیر کرده‌اند.

گزارش‌هایی نیز از احضار فعالان حقوق معلمان در کردستان منتشر شده است.

آزادی معلمان دربند و توقف فشار بر فعالان حقوق فرهنگیان از جمله خواسته‌های معلمان معترضی بود که دو روز گذشته از حضور در کلاس‌های درس خودداری کرده بودند.

علاوه بر فشارهای نهادهای امنیتی، کانون‌های صنفی معلمان از اعمال فشار مدیریت آموزش و پرورش و حراست این وزارتخانه بر روی معترضان خبر داده‌اند.

مشارکت ۵۵ شهر و روستا در اعتصاب
در واکنش به بازداشت‌های اخیر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اطلاعیه‌ای خواستار "توقف روند سرکوب و پرونده‌سازی و بازداشت فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان" شد.

۲۲ و ۲۳ آبان ماه معلمان دومین دور از اعتصاب سراسری خود را سازماندهی کردند.

سازمان‌دهندگان می‎گویند بنابر عکس‌های ارسالی، معلمان در مدارس دستکم ۵۵ شهر و روستا دست به اعتصاب زده‌اند. استان‌های فارس، کردستان، کرمانشاه، اصفهان، یزد، مازندران، همدان، آذربایجان غربی و بوشهر از استان‌های فعال در این اعتصاب بودند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران این اعتصاب را "موفق" و حضور زنان در آن را "چشمگیر" توصیف کرد.

انتقاد از دولت روحانی

این نهاد روز گذشته در اطلاعیه‌ای بر روی کانال تلگرامی‌اش نوشته "قوه قضاییه در حکمی قانونی بودن تحصن را تایید کرده است". شورای هماهنگی خود را مجموعه‌ای متشکل از نهادهای "صنفی، قانونی و مجوزدار" معرفی می‌کند.

مهرماه سال گذشته نیز پس از برگزاری نخستین دور اعتصاب سراسری معلمان، گزارش‌هایی درباره بازداشت و اعمال فشار بر شماری از معلمان و فعالان صنفی منتشر شده بود.

محمد بهشتی لنگرودی، روح‌الله مردانی، محمد حبیبی، عبدالرضا قنبری‌، و اسماعیل عبدی از جمله معلمانی هستند که در بازداشت به سر می‌برند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اوسط مهرماه ۹۷ و در آستانه شروع نخستین دور اعتصاب سراسری معلمان با انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته بود "آیا رئیس جمهوری در قبال عمل نکردن به اصول قانون اساسی نباید پاسخگو باشد".

اکنون نیز این نهاد اعلام کرده شماری از معلمان را مأموران وزارت اطلاعات دولت دوازدهم بازداشت کرده‌اند.

معلمان و کانون‌های صنفی فرهنگیان ایران در سال‌های گذشته بارها با انتشار بیانیه و تجمع در مقابل مجلس تلاش کرده بودند صدای اعتراض خود را به مسئولان برسانند. اما این برای نخستین بار است که از ابتدای سال تحصیلی جاری معلمان ایرانی توانسته‌اند در اقدامی هماهنگ کلاس‌های درسی را در صدها مدرسه سراسر ایران به تعطیلی بکشانند.