به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۲۶، ۱۳۹۷

جمع‌بندی دستگاه اطلاعاتی آمریکا:

ولیعهد عربستان دستور قتل «خاشقجی» را داد 
دو روز بعد از تحریم ۱۷ مقام عربستانی از سوی ایالات متحده، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا جمع بندی خود را درباره قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی منتشر کرد و براساس آن اعلام داشت که ولیعهد سعودی دستور قتل جمال خاشقجی را داده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس جمعه شب ۱۶ نوامبر (صبح شنبه ۲۶ آبان به وقت ایران) گزارش داد که سازمان سیا با اعلام جمع بندی خود درباره پرونده قتل «جمال خاشقجی که ماه پیش در استانبول کشته شد، نوشت محمد به سلمان ولیعهد عربستان آمر قتل او است. این نخستین بار است که به طور رسمی یک نهاد اطلاعاتی آمریکا ولیعهد عربستان را مسئول قتل خاشقجی می داند.
براساس گزارش واشنگتن پست، مقامات سازمان سیا می گویند به طور قطع می دانند که «محمد بن سلمان» دستور قتل خاشقجی را داده و تیم ۱۵ نفره اعزامی به استانبول زیر نظر او فعالیت داشت.
جمال خاشقجی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می برد و برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت. او آخرین بار در تاریخ دوم اکتبر در حین ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیده شد.
گزارش سازمان سیا در حالی منتشر شد که پیشتر جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای بررسی جزئیات قتل خاشقجی به استانبول سفر کرده بود.
مقامات عربستان سعودی از جمله وزیر خارجه این کشور، هرگونه نقش محمد بن سلمان در قتل خاشقجی را رد کرده اند.
موضع پرزیدنت ترامپ
محمد بن سلمان که امیدوار به رسیدن به قدرت است، رابطه نزدیکی با واشنگتن دارد اما در یک ماه اخیر برخی مقام های دولت و کنگره آمریکا نسبت به این رابطه هشدار داده اند.
اواخر مهرماه پرزیدنت ترامپ هشدار داده بود که اگر ثابت شود مقام های ارشد عربستان در قتل خاشقجی نقش دارند، تبعات آن سنگین خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا همچنین ابتدای آبان گفت که با مشورت با کنگره درباره برخورد با عربستان تصمیم خواهد گرفت.
دو روز پیش، وزارت خزانه داری آمریکا ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد. 
در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا که روز پنجشنبه ۲۴ آبان منتشر شد، آمده که این افراد تحریم شده به نوعی در قتل جمال خاشقجی نقش داشته اند.
تحریم آمریکا علیه این افراد ساعاتی پس از آن اعلام شد که دادستان عمومی عربستان اعلام کرد برای پنج نفر از متهمان پرونده درخواست مجازات اعدام کرده است.
دادستان سعودی تایید کرده که جسد خاشقجی قطعه قطعه شد. او گفته است جمال خاشقجی با تزریق یک آمپول مرگبار کشته شد. مقامات سعودی پیشتر گفته بودند خاشقجی در یک درگیری ناخواسته در کنسولگری عربستان کشته شد، اما بعدا اعلام کردند قتل او به دست عناصر خودسر صورت گرفته است.
«سعود القحطانی» مشاور نزدیک محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از جمله مقام های ارشدی است که در لیست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است.
عربستان دست داشتن شاهزاده محمد بن سلمان را در این ماجرا رد کرده است.
صدای آمریکا