به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۲۷، ۱۳۹۷

گزارشی از آخرین وضعیت زوج معلم بازداشت شده در اراک

خبرگزاری هرانا – دو معلم بازداشتی به نام‌های فاطمه بهمنی و همسرش محمد کرد که روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه در جریان تحصن سراسری معلمان توسط نیروهای امنیتی در شهر اراک بازداشت شده بودند از روز چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه به زندان این شهر منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فاطمه بهمنی و محمد کرد، زوج معلم و از بازداشت‌شدگان تحصن سراسری آبان‌ماه معلمان از روز چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۹۷، به زندان اراک منتقل شده‌اند.
یکی از اعضای خانواده این زوج به گزارشگر هرانا گفت: “فاطمه بهمنی و محمد کرد در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ظهر روز بعد آزاد شدند و ساعاتی بعد در همان روز مجددا بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده بودند. روز چهارشنبه هر دو نفر به زندان اراک منتقل شده و پس از پیگیری‌های مکرر امروز به خانواده آنها گفته شد که روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه احتمالا تکلیف آنها مشخص خواهد شد”.

این زوج معلم دارای یک فرزند هستند که در نبود پدر و مادرش توسط اقوام آنها نگهداری می‌شود.
هرانا در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه با انتشار اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از بازداشت دستکم ۱۲ معلم از جمله فاطمه بهمنی و محمد کرد خبر داده بود.
لازم به اشاره است که دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت.
این شورا پیشتر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.
معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.
از جمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.