به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۲۴، ۱۳۹۷

نیویورک‌‌تایمز، بر ارتباط عاملان قتل جمال خاشقجی با ولیعهد عربستان انگشت گذاشت

روزنامه "صباح" ترکیه، روز سه شنبه ٢٢ آبان/ ١۳ نوامبرتصاویری از ابزار محتوای کیسه های همراه تیم ١۵ نفره سعودی را منتشر کرد که بر اساس این نشریه، در قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی مورد استفاده قرار گرفته است. انتشار این تصویر در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز، دیشب با انتشار مقاله‌ای که محتوای یکی از نوارهای صوتی در رابطه با قتل جمال خاشقجی را توصیف می کند و با استناد به ارزیابی مسئولین اطلاعاتی آمریکا بر ارتباط عاملان قتل خاشقجی با ولیعهد عربستان انگشت گذاشته است. 

در این نوار صوتی، یکی از مسئولین تیم سعودی قتل جمال خاشقجی، با تلفن به مخاطب خود می‌گوید: «به رئیس بگو» که عملیات خاتمه پذیرفته است.
خبر گزاری فرانسه می نویسد که «نام رئیس» که آمر قتل است، اعلام نشده است.
اما "نیویورک‌ تایمز" می گوید که مسئولین سرویس های اطلاعاتی آمریکا ارزیابی می‌کنند که منظور از «رئیس» در این مکالمه تلفنی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی است.
جمال خاشقجی روز ٢ اکتبر/۱۰ مهر پس از آنکه برای رسیدگی به امور اداری وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شد، به قتل رسید.
رئیس جمهوری ترکیه، پیش از این گفته بود که دستور قتل این روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان در «عالی‌ترین سطوح» حکومت این کشور صادر شده است.
روزنامه "صباح"، امروز نوشت که دستگاه‌های تشخیصی اشعه ایکس در فرودگاه استانبول نشان داده است که کیسه‌های موجود در اختیار تیم ترور سعودی شامل یک قیچی بزرگ، یک ِاسکنر و یک دستگاه شوک الکتریکی بوده است. این کیسه‌ها همچنین شامل ۱۰ تلفن همراه، ۵ دستگاه بی‌سیم برای تماس داخلی، ٢ سرنگ بزرگ، ٢ دستگاه شوک الکتریکی، ٣ منگنه بزرگ جراحی و یک شئی بسیار برنده مانند چاقوی جراحی بوده است.
این اطلاعات پس از خروج مجریان عملیات قتل جمال خاشقجی از ترکیه به دست آمده است. این روزنامه نوشت که مقام‌های ترکیه به دلیل مصونیت دیپلماتیک نتوانستند کیسه‌ها را بازرسی کنند.
روزنامه "صباح" تأکید کرد که پلیس ترکیه در تصاویر اشعه ایکس، به هیچ کدام از تکه‌های جسد خاشقجی دست پیدا نکرده است. این روزنامه چند روز پیش، حکایت غم‌انگیز آخرین لحظه‌های حیات خاشقجی و صحبت‌های او با تیم ترور سعودی را منتشر کرد.
رادیو بین المللی فرانسه