به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۰۸، ۱۳۹۷

۳۲۶ مورد ازدواج زیر ۱۴ سال در بوشهر

سلامت نیوز: مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: این استان با ۳۲۶ مورد ازدواج زیر ۱۴ سال رتبه ۲۶ کشور در کودک همسری را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، اسکندر پاسالار روز سه شنبه درنخستین نشست راهبردی جمعیت استان بوشهر افزود: این تعداد ۸٫۲ درصد ازدواج های استان بوشهر را شامل می شود.
وی بیان کرد: بیشترین کودک همسری در شهرستان های دشتستان و عسلویه از توابع استان بوشهر ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: هرچند وضعیت استان نسبت به سایر استان ها در مورد کودک همسری بهتر است اما ثبت یک فقره ازدواج در این بخش هم به عنوان یک مساله باید مورد رسیدگی قرار گیرد.وی گفت: تجرد قطعی (زنانی که هرگز ازدواج نکرده و سن آنها ۴۹ سال و بیشتر است) از جمله دیگر مسائل مهم استان بوشهر است که با توجه به بافت سنتی و فرهنگی حاکم بر این استان باید مورد توجه قرار گیرد.

پاسالار افزود: در زمان حاضر ۷٫۹ دهم جمعیت استان بوشهر در رده تجرد قطعی قرار دارند این درحالی است که این آمار نسبت به میانگین ۴ درصد کشور بالاتر است.وی در باره شاخص پنجره طلایی گفت: پنجره طلایی جمعیت به معنی دو سوم جمعیت کشور است که در یک گروه سنی قرار بگیرند و بیشترین فعالیت را در حوزه اقتصادی و اجتماعی دارند.

پاسالار افزود: بیشترین نرخ رشد جمعیت مربوط به سال ۱۳۶۵ بود که بعد از آن روند رشد جمعیت کاهش یافته و امروز به سمت پیرشدن جمعیت حرکت می کنیم.وی یادآور شد: جمعیت گروه ۱۵ تا ۲۹ سال در استان بوشهر ۷٫۵درصد کاهش یافته که این زنگ خطری برای استان است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: درصورتی که این وضعیت ادامه یابد جمعیت استان بیشتر پیر خواهد شد.پاسالار اضافه کرد: هرچند نرخ رشد طبیعی جمعیت استان بوشهر از سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ دارای رشد بوده اما در سال ۱۳۹۶ استان با کاهش نرخ رشد جمعیت روبرو شده است.

وی یادآور شد: بیشترین تراکم جمعیت به دلیل وجود نیروی کارگری و شرکت ها و تاسیسات صنعتی در شهرستان کنگان و کمترین تراکم در شهرستان دشتی ثبت شده است.مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در ۹ ماه گذشته میزان نرخ ولادت استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰٫۹ درصد است.

وی یادآور شد: بررسی های انجام شده افزایش میزان سن مادران در ولادت ها را نشان می دهد و از ۱۵هزار و ۱۸ ولادت یک دهم درصد معادل ۱۱ مورد مربوط به مادران کمتر از ۱۵ سال است.پاسالار گفت: ۳۰٫۴ درصد سن مادران در رده سنی ۲۵ تا ۲۹ سال ثبت شده که این افزایش سن مادران در استان را نشان می دهد.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: شیب طلاق در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ کاهش یافته به میزان ۱٫۵درصد کاهش یافته است.معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری بوشهر گفت: نشست شورای راهبردی جمعیت با رویکرد آینده پژوهی، سوق دادن اعتبارات استانی برای استفاده از پنجره جمعیت، اشاعه مباحث علمی جمعیت و سایر موارد تشکیل شده است.
مجید خورشیدی افزود: با توجه به اهمیت این شورا تلاش می شود در هر نشست یک دستور کار به صورت مشخص مورد بررسی قرار بگیرد.
سلامت نیوز