به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۹۷

احمد توکلی:

 اگر دولت نمی‌تواند استعفا دهد
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه شنبه ۲۷ بهمن، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌ یافته فراملی موسوم به پالرمو را به بحث می‌گذارد. در بازار بزگ تهران عده‌ای در مخالفت با تصویب لایحه پالرمو تجمع کردند. احمد توکلی در سخنانی که در این جمع ایراد کرد، تصویب لوایح FATF را به ضرر استقلال کشور دانست و گفت اگر دولت نمی‌تواند بدون این لوایح کشور را اداره کند، استعفا دهد.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع معترضان به تصویب لوایح FATF در بازار بزرگ تهران گفت:
«این که کنواسیون‌های پالرمو و سی‌اف‌تی با استقلال سازگار نیست موضوعی است که همه آن را قبول دارند. (…)  این قراردادهایی که به ما تحمیل می‌شود با استقلال سازگار نیست، مجمع تشخیص مصلحت حالا باید بگوید با این ضرری که به استقلال و کرامت دارد و این آسیبی که به عزت نفس ما می‌زند، آیا با این ضررها مصلحت است که به آن بپیوندیم و اگر به مصلحت است دلایل آن چیست.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۴ بهمن با الحاق ایران به «کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی» (پالرمو) موافقت کردند. بر اساس ماده واحده این لایحه، دولت ایران موظف است مفاد کنوانسیون پالرمو از جمله مواد ۲، ۳، ۵، ۱۰ و ۲۳  این معاهده را بر اساس «قوانین و مقررات داخلی به ویژه اصول قانون اساسی» اجرا کند. پیوستن به این کنوانسیون از جمله شرایط خروج دائم ایران از فهرست سیاه «کارگروه اقدام مالی» یا FATF است که وظیفه آن نظارت بر مبادلات مالی کشورهاست. یکی از شرایطی هم که اتحادیه اروپا برای اجرای کانال مالی موسوم به «اینستکس» مطرح کرده، تصویب لوایح مربوط به FATF از جمله لایحه پالرموست.

توکلی با اشاره به موافقت دولت برای تصویب این لوایح گفت:
«اگر ما به FATF هم بپیوندیم مشکلات حل نخواهد شد چون ریشه مشکلات داخلی است، خودشان هم می‌گویند معلوم نیست با این کار وضعیت بهتر شود. بعد هم گفتند ما نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم! خب اگر نمی‌توانید استعفا بدهید.»
به‌گفته احمد توکلی وضعیت اقتصادی مردم «در ۴۰ سال گذشته هیچ زمانی این‌گونه نبوده است» اما مسئولان «حاضر نیستند شفاف با مردم صحبت کنند».
روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۵ بهمن، گروهی از طلبه‌های حوزه علمیه قم به ظاهر در اعتراض به لایحه FATF اما در واقع در اعتراض به مشکلات اقتصادی آخوندها در حیات مدرسه فیضیه تجمع کردند. طلبه‌های معترض شعار می‌دادند: «نه سازش، نه تسلیم پشت ولایت هستیم».
تجمعات اعتراضی علیه لوایح پولشویی در تهران و چند شهر دیگر نیز برگزار شد. این تجمعات از سوی مخالفان دولت برگزار می‌شود.

ایران تا فوریه ۲۰۱۹ برای برآورده کردن انتظارات گروه اقدام ویژه مالی فرصت دارد.
کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) از معاهده‌های چند جانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است که در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۰ با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید.

پالرمو سه پروتکل تکمیلی دارد، از جمله: پروتکل پیشگیری و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصا زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات.

رادیو زمانه