به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۰۹، ۱۳۹۷

ظریف بازگشت

دو نظر در مورد استعفای ظریف 
اصول‌گرایان می‌گویند اختلاف با روحانی سبب استعفای وزیر خارجه شد. 
رسانه‌های نزدیک به دولت می‌گویند ظریف و روحانی به دیدار خامنه‌ای با بشار اسد دعوت نشده بودند.
محمدجواد ظریف پس از مخالفت حسن روحانی با استعفای او به سر کار خود بازگشت. قاسم سلیمانی نیز گفته بود ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است. ظریف اعلام کرد که وزارت خارجه با «درایت و نظارت رهبر» کار خود را انجام می‌دهد.

در حالی که کمتر از دو روز از استعفای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نگذشته او استعفای خود را پس گرفت.
حسن روحانی، بامداد چهارشنبه ۸ اسفند / ۲۷ فوریه در پاسخ رسمی به نامه استعفای ظریف پذیرش استعفای او را «بر خلاف مصالح کشور» دانست و با آن مخالفت کرد.

در این نامه روحانی نوشت: «اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رئیس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم»، اما در ادامه افزود: «جنابعالی مورد اعتماد اینجانب و مجموعه نظام جمهوری اسلامی و به‌خصوص رهبر معظم انقلاب اسلامی هستید.»

محمدجواد ظریف دوشنبه شب ۶ اسفند / ۲۵ فوریه اعلام کرد که از سمت خود استعفا می‌دهد. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم.»

استعفای او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ایران و جهان داشت. بسیاری استعفای ظریف را به دور زدن دستگاه دیپلماسی توسط نیروهای نظامی، به‌ویژه سپاه پاسداران مربوط دانستند چرا که ساعاتی قبل از آن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در تهران به‌شکل ناگهانی با حسن روحانی، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و جمعی از وفاداران خامنه‌ای در غیاب محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

در پی استعفای ظریف، قاسم سلیمانی نیز اعلام کرد که ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است. او گفت: «آقای ظریف مسئول سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است و همواره مورد تائید و حمایت مقامات عالی نظام بوده و هستند.»

فرمانده نیروی سپاه قدس با اشاره به عدم حضور ظریف در ملاقات اخیر با اسد گفت: «در جریان سفر اخیر آقای بشار اسد به تهران و ملاقات وی با آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم، برخی ناهماهنگی‌ها در نهاد ریاست جمهوری که مطرح هم شده، منجر به عدم حضور وزیر امورخارجه کشورمان در این ملاقات و متعاقبا گلایه‌مندی ایشان شده است.»

سلیمانی افزود: «هیچ‌گونه تعمدی برای عدم حضور آقای دکتر ظریف در این ملاقات نبوده است و باید تاکید کنم ایشان به‌عنوان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران مسئول اصلی در حوزه سیاست خارجی کشور هستند.»

محمدجواد ظریف در پی این نامه‌نگاری‌ها و صحبت‌ها، در اینستاگرام بدون اشاره مستقیم به بازگشت خود نوشت: «هیچ دغدغه‌ای جز اعتلای سیاست خارجی» نداشته است.

او اظهار امیدواری کرد که وزارت امور خارجه با «همکاری و همدلی همگان و درایت و نظارت رهبر» و رئیس جمهوری «کلیه مسئولیت‌های خود را در چارچوب قانون اساسی، قوانین کشور و سیاست‌های کلی نظام با اقتدار» به انجام رساند.