به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۰۲، ۱۳۹۸

برگزیت؛ نمایندگان توافق پیشنهادی بوریس جانسون برای خروج در ۳۱ ژانویه را تصویب کردند

نمایندگان پارلمان بریتانیا پس از سال‌ها بن‌بست و کشمکش بر سر برگزیت، سرانجام به توافق پیشنهادی بوریس جانسون، نخست‌وزیر، برای خروج از اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ رای مثبت دادند. با تصویب کلیات طرح آقای جانسون برای برگزیت، جزئیات آن در روزهای آتی در پارلمان به بحث گذاشته خواهد شد.

این طرح از جمله می‌خواهد تمدید دوران انتقالی را ممنوع کند.

بوریس جانسون پس از تصویب طرحش گفت: "یک قدم به تحقق برگزیت نزدیکتر شدیم."

هم آقای جانسون و هم نخست وزیر پیشین، ترزا می، بارها بر سر برگزیت در پارلمان شکست خورده و ناچار به تمدید مهلت آن شده بودند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، از نمایندگان حزبش خواست تا به طرح آقای جانسون رای مخالف بدهند، با این حال با توجه به پیروزی بزرگ اخیر حزب محافظه‌کار در انتخابات، این طرح با ۳۵۸ رای موافق در برابر ۲۳۴ رای مخالف تصویب شد.

شعار کانونی بوریس جانسون و محافظه‌کاران تحقق برگزیت بود. ناظران معتقدند سردرگمی حزب کارگر درباره برگزیت یکی از دلایل شکست آن و از دست رفتن کرسی‌های متعدد در مناطقی بود که پایگاه سنتی‌اش محسوب می‌شدند.

بوریس جانسون ابراز امیدواری کرده که در پایان دوره انتقالی یک ساله به یک توافق تجاری جامع با اتحادیه اروپا برسد، اما منتقدانش می‌گویند زمانبندی یک ساله برای چنین مذاکراتی واقع‌بینانه نیست.

بریتانیا به عنوان عضو اتحادیه اروپا با همه کشورهای این اتحادیه بدون تعرفه تجاری و محدودیت گمرکی تجارت می‌کرد و نیروی کار و مبادلات بانکی بین این کشورها انجام می‌شد، اما پس از خروج باید به توافق جدیدی در این خصوص برسد که ممکن است شامل وضع تعرفه یا تعهد بریتانیا به پیروی از مقررات اروپایی باشد.

یک مساله دیگر در توافق تجاری با اروپا این است که ایرلند شمالی، بخشی از قلمرو پادشاهی متحده بریتانیا، با جمهوری ایرلند، عضو اتحادیه اروپا، هم‌مرز است. با توجه به سابقه خشونت‌ها در ایرلند شمالی حساسیت زیادی نسبت به برپایی ایست بازرسی و برقراری موانع مرزی وجود دارد.

بی بی سی