به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، دی ۰۱، ۱۳۹۸

کولبری، کاری بسیار سخت و خطرناک ولی کم‌درآمد.

آهنگ درد کولبران 
پس از سه روز جست‌وجو و تلاش نهایتا جسد یخ‌زده «فرهاد خسروی» کودک کولبر ۱۴ ساله پیدا شد. پیش از این جنازه برادر او را یافته بودند و این امید وجود داشت که فرهاد زنده باشد. یکی از خوانندگان ایرانی شهامت کرد و از درد کولبران آهنگ خواند

کولبری تنها راه درآمد برای برخی خانواده‌ها شده؛ کاری بسیار سخت و خطرناک ولی کم‌درآمد. 
زدم به سینه ی کوه / میان برف و کولاک 

عصر ایران؛ محسن ظهوری ـ «فرهاد خسروی» کودک ۱۴ ساله‌ کولبر در گردنه تته کردستان یخ زده است. وقتی جسد او را پیدا کردند مردم مریوان با نشان دادن تکه نانی فریاد می‌زدند «به‌خاطر نان».

قبل از فرهاد، جنازه برادر ۱۷ ساله او آزاد را یافته بودند و این امید وجود داشت که فرهاد زنده باشد. مردم مریوان و سروآباد در این چند روز گردنه تته و ژالانه را جست‌وجو کردند. هلال‌احمر کردستان هم مشغول به کار بود و با سگ‌های زنده‌یاب منطقه را می‌گشت. ژالانه تا تته از صعب‌العبورترین مناطق ایران است؛ جایی که برف آن را شش ماه از سال می‌بندد.

کولبری تنها راه درآمد برای برخی خانواده‌ها شده؛ کاری بسیار سخت و خطرناک ولی کم‌درآمد. این کودک ۱۴ ساله همراه برادر ۱۷ ساله‌اش مثل کولبرهای دیگر باید این مسیر را طی می‌کردند. فرهاد همراه با برادرش آزاد و سه نوجوان دیگر روز ۲۶ آذر در گردنه تته گرفتار کولاک شدند. این دو برادر اولین‌بار بود که کولبری می‌کردند و بارشان هم تلویزیون و کفش بوده است. جنازه آزاد ۱۷ ساله با کت فرهاد بر رویش پیدا شد و خود فرهاد هم در نزدیکی جاده هورامان افتاده بود. پدر این دو کودک کولبر گفته که فقر آن‌ها را به این کار وادار کرده است.