به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۰۷، ۱۳۹۸

کشته شدن یک آمریکایی در حمله راکتی به پایگاهی در کرکوک

ارتش عراق اعلام کرده است که پایگاه کی‌۱ این کشور، در نزدیکی شهر نفت‌خیز کرکوک، با پرتاب چند راکت مورد حمله قرار گرفته که در نتیجه آن یک پیمانکار آمریکایی کشته شده است. این پایگاه علاوه بر نیروهای عراقی محل استقرار نیروهای آمریکایی نیز هست. یک منبع اطلاعاتی به رویترز گفته نیروهای عراقی مستقر در این پایگاه از پلیس فدرال عراق و نیروی مبارزه با ترویسم این کشور هستند. مشخص نیست که چه کسی مسئول این حمله است. حمله راکتی به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی دو هفته پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا به ایران رخ داده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، اخیرا ایران را به حملات راکتی به نیروهای آمریکایی و متحدانشان متهم کرد و گفت در صورتی که نیروهای آمریکایی یا متحدانش در حملات راکتی زخمی یا کشته شوند، واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

طی هفته‌های اخیر راکت‌هایی به پایگاه‌هایی در عراق که محل استقرار نظامیان آمریکایی است، اصابت کرده است. در یکی از این حملات پنج نیروی عراقی زخمی شدند.

اخیرا همچنین راکت هایی به نزدیکی مراکز دیپلماتیک آمریکا در عراق پرتاب شلیک شده بود.

مایک پومپئو به ایران در مورد حملات راکتی در عراق هشدار داد
'انبار مخفی موشک ایران در عراق'
داعش 'دوباره در حال نیرو گرفتن در عراق است'
'درز' اسناد وزارت اطلاعات ایران؛ 'نفوذ گسترده ایران در عراق'
ارتش آمریکا در بیانیه ای که عصر جمعه به وقت واشنگتن منتشر شد گفت که در این حمله یک پیمانکار غیرنظامی اهل آمریکا کشته و چند نظامی آمریکایی و عراقی زخمی شده اند.

براساس این بیانیه نیروهای امنیتی عراق هدایت تحقیقات در مورد این حمله را به عهده دارند.

شبکه کردی روداو می‌گوید دو مامور پلیس عراقی در این حمله کشته شده‌اند.

همین شبکه به نقل از یک منبع ائتلاف ضدداعش در عراق شمار راکت‌های پرتاب‌شده به سوی پایگاه را ۱۰ فروند گزارش کرده است.

گزارش شده که در نزدیکی پایگاه تجهیزات پرتاب کاتیوشا در یک خودروی خالی پیدا شده است.

یک رسانه محلی کرکوک نوشته حمله راکتی همزمان با آن رخ داده که نیروهای عراقی به واسطه افزایش فعالیت شبه نظامیان داعش تدابیر امنیتی در این پایگاه را تقویت کردند.

هنوز گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به جز حملات راکتی اخیر به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی، که مسئولشان روشن نشده، در ماه‌های اخیر بارها پایگا‌ه‌های نیروهای حشد شعبی، نزدیک به ایران، هدف حمله قرار گرفته که اسرائیل در این زمینه متهم شده است.

عراق همچنین در ماه‌های اخیر صحنه ناآرامی و خشونت در پی اعتراضات وسیع ضدحکومتی بوده که در آن شعارهایی علیه حکومت ایران نیز داده شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته علت این تصمیم را حملات اخیر به ساختمان این کنسولگری در جریان ناآرامی‌های بصره عنوان کرد. حملاتی که آمریکا می‌گوید با پشتیبانی سپاه قدس ایران صورت گرفته است.

بی بی سی  فارسی