به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، دی ۰۵، ۱۳۹۸

شعار «مرگ بر دیکتاتور» بر مزار پویا بختیاری در بهشت سکینه

بازداشت شهروندان در بهشت سکینه 
 صبح پنجشنبه گروهی از مردم در پاسخ به دعوت خانواده پویا بختیاری برای ادای احترام به جانباختگان در جریان اعتراضات آبان در بهشت سکینه کرج بر سر مزار پویا بختیاری گرد آمدند. بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نیروهای یگان ویژه با بالگرد در محل حاضر شدند و حاضران را بازداشت کردند.

گروهی از حاضران در این مراسم شعار بر «دیکتاتور» سر می‌دادند.

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یک زن معترض خطاب به نیروهای یگان ویژه می‌گوید:

«چرا برای زدن مردم، برای زدن هموطنان‌تان باتوم به دست گرفته‌اید؟»

پویا بختیاری ۲۷ ساله‌ شنبه، ۲۵ آبان، در جریان اعتراضات در مهرشهر کرج با شلیک گلوله کشته شد. به گفته منوچهر بختیاری، پدر پویا مسئولان وزارت اطلاعات از او خواسته بودند مراسم چهلم پسرش را به دلیل «فقدان امنیت لازم» در گورستان بی بی سکینه برگزار نکند:

 «به آنها گفتم خب شما امنیتش را تامین کنید.گفتند چون محوطه باز است نمی‌شود و خواستند که مراسم را در یک مسجد یا حسینیه برگزار کنیم اما من گفتم تعداد میهمانان من زیاد است. گفتم ورزشگاه آزادی را به من بدهید.»

در آستانه برگذاری چهلم برخی جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، مأموران امنیتی پدر و مادر و اعضای خانواده پویا بختیاری را بازداشت کردند و با قطع اتصال اینترنت برخی شهرهای ایران، در یک فضای امنیتی اعضای تعداد دیگری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراض‌های سراسری را تهدید کردند که از برگزاری مراسم چهلم کشته‌شدگان جلوگیری کنند. از صبح پنجشنبه مأموران امنیتی قبرستان بهشت سکینه کرج را محاصره کرده بودند.

چهارشنبه ۴ دی مادربزرگ پویا بختیاری خطاب به مردم از وضعیتی که نیروهای امنیتی برای خانواده‌اش ایجاد کرده‌اند شکایت کرد و کمک طلبید. مادربزرگ پویا در یک پیام ویدیویی می‌گوید همه اعضای خانواده‌اش از جمله نوه یازده ساله‌اش را دستگیر کرده‌اند که نگذارند برای پویا بختیاری مراسم چهلم بگیرند.

فراخوان برای بزرگداشت یاد کشته‌شدگان آبان با نام پویا بختیاری گره خورده و بازتاب وسیعی یافته است. چندین گروه کارگری و مدنی و مادران داغدار از این فراخوان حمایت کرده‌اند. سکینه احمدی، ‫مادر ابراهیم کتابدار، که در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در کرج با شلیک گلوله ماموران جان خود را از دست داد نیز با مادر پویا بختیاری دیدار کرده و از فراخوان پنجم دی ماه حمایت کرده است.

فرانس بختیار فرزند شاپور بختیار، لادن و رویا برومند فرزندان عبدالرحمن برومند، آزاده پورزند فرزند سیامک پورزند، نازنین پوینده فرزند محمدجعفر پوینده، پرستو فروهر فرزند پروانه اسکندری و داریوش فروهر، انعام دهواری فرزند علی دهواری، سهراب مختاری فرزند محمد مختاری و شاهین صادق‌زاده میلانی فرزند کامبیز صادق‌زاده میلانی که والدین آن‌ها در چهل سال گذشته قربانی خشونت دولتی شده‌اند، با انتشار بیانیه‌ مشترکی خطاب به «مادران و پدران داغدار و دادخواه قتل‌عام آبان‌ماه» اعلام کردند «برای عدالت، آزادی و حقوق بشر همه ایرانیان» در کنار خانواده جانباختگان اعتراضات آبان ایستاده‌اند.
رادیو زمانه 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
برسر مزار پویا