به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، دی ۰۳، ۱۳۹۸

افزایش شمار زنان زندانی سیاسی تحصن کننده در اوین

به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات آبان
خبرگزاری هرانا – از ساعت ۹ صبح روز شنبه ۳۰ آذرماه پنج تن از زنان زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین به نام‌های منیره عربشاهی، نرگس محمدی، یاسمن آریانی، صبا کردافشاری و آتنا دائمی طی نامه‌ای از تحصن چند روزه خود در زندان به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری آبان خبر دادند. در ساعات پایانی این روز سه زندانی دیگر در این زندان به نام‌های مژگان کشاورز، سمانه نوروز مرادی و سهیلا حجاب به جمع تحصن کنندگان پیوسته‌اند.


زندانیان تحصن کننده گفته‌اند که در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت علیه مردم ایران و اختناق حاکم بر جامعه تا روز ۵ دی، روز چهلم کشته شدگان اعتراضات آبان به صورت شبانه روزی در دفتر بند زنان سیاسی زندان اوین به تحصن خواهند نشست. همچنین گفته می‌شود ساعات پایانی شب گذشته رئیس زندان اوین به زندانیان تحصن کننده گفته است در صورت ادامه تحصن برای آنها پرونده جدید گشوده خواهد شد و به زندان‌های دیگر تبعید خواهند شد.

مسئولین زندان اوین امروز یکشنبه ۱ دی ماه به خانواده‌های زندانیان تحصن کننده که جهت ملاقات با بستگان زندانی خود به زندان اوین مراجعه کرده‌اند، گفته‌اند که آنها به مدت سه هفته از ملاقات محروم شده‌اند. از سوی دیگر گفته می‌شود برخی زندانیان تحصن کننده خود در ادامه اقدامات اعتراضی از رفتن به سالن ملاقات و دیدار با خانواده‌هایشان خودداری کرده بودند و اکنون ۸ زن زندانی در بند زنان زندان اوین کماکان به تحصن خود ادامه می‌دهند.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر در ادامه به هرانا گفت: از ساعات پایانی شب شنبه ۳۰ آذرماه زندانیان تحصن کننده در بند زنان به اتاق مدیر بند زنان زندان اوین (عبدالحمیدی) منتقل شدند. در آنجا تمامی وسایل شخصی ازجمله کارتکس تحصن کنندگان را ضبط کردند و تلفن های بند حدود ۲ ساعت قطع شد. پس از آن غلامرضا ضیائی رئیس زندان اوین، همراه با معاون زندان، رئیس امنیت زندان، حراست زندان به دفتر خانم عبدالحمیدی رفته و در آنجا زندانیان تحصن کننده را تهدید کرده‌اند. همچنین مسئولان زندان به آنها گفته‌اند نیروهای گارد زندان مقابل درب ورودی بند زنان حاضر هستند. این فضای امنیتی تا ساعت‌ها ادامه داشته است. در ادامه زندانیان تحصن کننده و تعدادی از زندانیان حاضر در بند زنان اقدام به سر دادن شعار و خواندن سرود کردند که با واکنش تند رئیس زندان و تهدید زندانیان مبنی بر انتقال به زندان قرچک و پرونده‌سازی جدید و تهدید به انتقال به بندهای ۲۰۹ و ۲ الف سپاه مواجه شدند”.

این منبع مطلع در ادامه گفت: “پس از اعتراض زندانیان نسبت به این اقدام، مسئولان زندان درب بند زنان را بسته و زندانیان متحصن را به راهروی زندان منتقل کردند و به آنها گفته‌اند تنها در راهروی بند می‌توانند حضور داشته باشند و از داشتن سایر امکانات محروم هستند.