به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، خرداد ۰۴، ۱۳۹۹

دادگاه نتانیاهو

نخست وزیر اسرائیل متهم به رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت است
روز یکشنبه، بنیامین نتانیاهو اولین نخست وزیر در تاریخ اسرائیل خواهد بود که در زمان صدارتش در دادگاه حاضر می‌شود. وی به اتهام رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت، به دادگاه کشانده شده است.

بعد از سال‌ها تحقیق و مشورت (و حتی تأخیر دقیقه آخری به خاطر ویروس کرونا) بالأخره دادگاه تاریخی آقای ناتانیاهو برگزار خواهد شد.

بنا به حکم صادره، آقای نخست وزیر باید شخصا در دادگاه اورشلیم حاضر شود، که بدون شک مورد توجه شدید رسانه‌ها خواهد بود.

او پیش از این در یک تلاش ناموفق سعی کرد (نیاز به) حضور پنج محافظ شخصی خود را دلیلی بر نقض مقررات فاصله‌گیری کویید۱۹ بنامد و از حضور در دادگاه سر باز بزند.

چگونه کار اسرائیل به اینجا کشید؟

همه چیز از تحقیقات پلیس در حدود ۴ سال پیش آغاز شد که این داستان طولانی و پر تلاطم را رقم زد. آقای ناتانیاهو از ابتدا همه اتهامات را رد کرده است.

در فوریه ۲۰۱۸، پلیس اسرائیل اعلام کرد که شواهد کافی در اختیار دارد که نخست وزیر را با سه اتهام به دادگاه بکشاند. این اتهامات از همان ابتدا عناوین ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ را گرفتند.

یک سال بعد، به توصیه دادستان کل اسرائیل، آویخای ماندلبلیت، اتهام کلاهبرداری و خیانت در امانت به هر سه پرونده پیوست شد و یک مورد رشوه‌گیری نیز به پرونده ۴۰۰۰ نخست وزیر افزوده شد.

برای بنیامین ناتانیاهو دوران پیچیده‌ای بود که خودش آن را دوره «شکار عجوزه‌های سیاسی» نامید که گویا از سوی رقبای دست چپی‌اش هدایت می‌شد.

توصیه دادستان کل درست دو ماه جلوتر از زمانی رخ داد که اولین انتخابات عمومی عجیب و غیرقطعی اسرائیل را رقم زد.

آقای ناتانیاهو زیر فشار اتهامات وارده در شرایطی با یک ائتلاف جدید میانه‌رو به سرکردگی رئیس سابق ارتش، بنی گانتز، به مبارزه انتخاباتی پرداخت که نمی‌توانست برای تشکیل اکثریت و ماندن در قدرت رأی کافی جمع کند.

از آنجا که در انتخابات آوریل هیچ یک از طرفین نتوانستند حداکثر کرسی‌ها را برای تشکیل دولت به‌دست آورند، انتخابات دیگری در ماه سپتامبر برگزار شد. به همین دلیل، جلسات اولیه دادگاه به ماه اکتبر موکول شد تا هر دو رقیب فرصت یکسانی در مبارزات انتخاباتی داشته باشند.

در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۹، در حالی که آقای ناتانیاهو در تلاشی دیگر برای تشکیل دولت ناکام ماند، آقای ماندلبلیت اعلام کرد که قصد دارد پرونده‌ها را به جریان بیندازد.

در نتیجه، آقای ناتانیاهو در ژانویه ۲۰۲۰ به فکر این افتاد که از مجلس اسرائیل تقاضای فرجام کند.

آقای ناتانیاهو درست چند هفته قبل از سومین انتخابات نامطمئن و زمانی که برای پرده‌برداری از طرح صلح خاورمیانه دونالد ترامپ در واشنگتن به سر می‌برد، نظرش را برگرداند. او فهمیده بود که مجلس با درخواست وی موافقت نخواهد کرد.

پس از آن که انتخابات ماه مارس نیز بدون هیچ برنده‌ای پایان یافت (و همگان انتظار دور چهارم انتخابات را می‌کشیدند) آقای ناتانیاهو با رقیب خود و رئیس سابق ارتش متحد شد و برای تشکیل یک دولت واحد و «اضطراری» پای میز مذاکره رفت.

این دو طی توافقی قرار گذاشتند که آقای ناتانیاهو تا نوامبر ۲۰۲۱ در مقام نخست وزیر باقی بماند. در این مدت، آقای گانتز به عنوان «نخست وزیر جایگزین» انجام وظیفه می‌کند تا نهایتا پس از ۱۸ ماه جای خود را با هم عوض کنند.

در دوره ۱۸ ماهه دوم، آقای ناتانیاهو، که معاون آقای گانتز خواهد شد، از مصونیت قضایی مشابه نخست وزیر برخوردار خوواهد بود، یعنی قانونا مجبور نیست به خاطر دادگاهی شدن از سمت خود کناره‌گیری کند.

ایندپندنت فارسی