به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۰۳، ۱۳۹۹

حمله آیت‌الله خامنه‌ای علیه اسرائیل و آلمان در "روز قدس"

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در "روز قدس"، اسرائیل را "رژیم جعلی و دولتِ بدون ملّت" و تشکیل آن را "فاجعه بزرگ" خواند. او از دولت آلمان نیز به خاطر غیرقانونی اعلام‌کردن حزب‌الله لبنان به شدت انتقاد کرد. 
آخرین جمعه ماه رمضان در جمهوری اسلامی "روز قدس" نامیده می‌شود، عنوانی که خارج از ایران، تنها از سوی گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه پذیرفته شد و هیچ کشور و دولت دیگری آن را نپذیرفت.

راهپیمایی معمول روز قدس در ایران امسال به دلیل مقررات اجباری ناشی از شیوع کرونا امکان برگزاری نیافت. پیشتر اعلام شده بود که این راهپیمایی به صورت رژه خودروها و زیر نظر سپاه پاسداران برگزار می‌شود، اما با ادامه وضعیت بحرانی کرونا در شهرهای ایران، به‌ویژه در پایتخت، این مراسم نیز لغو شد.

به جای راهپیمایی، سخنرانی ویژه علی خامنه‌ای از تلویزیون دولتی ایران پخش شد. آیت‌الله خامنه‌ای که معمولا در میان مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی به مهارت در سخنوری مشهور است، این بار سخنان خود را از روی نوشته، آن هم با لکنت‌های فراوان قرائت کرد.

خامنه‌ای در سخنرانی خود اسرائیل را "رژیم جعلی و دولتِ بدون ملّت" و تشکیل آن را "فاجعه بزرگ" نامید که به گفته او "در میان جنایات بشری دوران‌های نزدیک به زمان حاضر، هیچ جنایتی در این حجم و با این شدّت وجود ندارد".

او هدف اصلی و نزدیک غربی‌ها از تاسیس اسرائیل را "بنای یک پایگاه حضور و نفوذ دائمی برای خود در غرب آسیا و امکان دسترسی نزدیک برای دخالت و تحمیل و تسلّط بر کشورها و دولت‌های این منطقه" عنوان کرد.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی، دولت‌های منطقه و گروه‌های فلسطینی علیرغم مقاومت‌های اولیه به تدریج "تسلیم" شدند یا به راه بی‌فرجام مذاکره کشانده شدند. به گفته او مذاکره با آمریکا و دیگر دولت‌های غربی و نیز با مجامع  بین‌المللی و نشان دادن شاخه‌ زیتون در مجمع عمومی سازمان ملل نتیجه‌ای جز قرارداد اُسلو نداشت که به ادعای رهبر جمهوری اسلامی "خسارت‌بار" و "به سرنوشت عبرت‌انگیز یاسر عرفات منتهی شد".

عبارت "شاخه زیتون" را یاسر عرفات، رهبر درگذشته‌ فلسطینی‌ها در سال ۱۹۷۴ در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد به کار برد. او  گفت: «من این‌جا در حضور همه شما می‌گویم که ما میل نداریم که حتی یک قطره از خون اعراب یا یهود (فرقی نمی‌کند) بر زمین ریخته شود… امروز من آمده‌ام با یک شاخه زیتون در یک دست و تفنگ مبارزه رهایی در دست دیگر، کاری نکنید که شاخه زیتون از دست من رها شود.»

"فصل جدید برای فلسطین با طلوع انقلاب اسلامی"

رهبر جمهوری اسلامی سپس گفت "طلوع انقلاب اسلامی در ایران، فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین گشود" و موجب پدید آمدن "جبهه‌ مقاومت" در کلّ منطقه شد و امید به حلّ مسئله در دلها شکفت".

اشاره خامنه‌ای به شکل‌گیری گروه‌های افراطی مانند "حماس" و "جهاد اسلامی" در مناطق فلسطینی و گروه حزب‌الله در جنوب لنبان با حمایت مستقیم جمهوری اسلامی است. اما به اعتقاد اکثر ناظران مستقل، تنها تاثیر شکل‌گیری این گروه‌ها، پراکنده‌ شدن صفوف فلسطینی‌ها و تضعیف آنها بوده است بدون آن که کوچکترین دستاوردی برای فلسطینی‌ها در پی داشته باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای هدف "جبهه‌ مقاومت" مورد اشاره خود را "آزادی همه‌ سرزمین فلسطین ــ از بحر تا نهر ــ و بازگشت همه‌ فلسطینیان به کشور خویش" دانست.

او "تشکیل دولت فلسطین" را که در حال حاضر هدف راهبردی گروه‌های اصلی فلسطینی و دولت‌های حامی آن است رد کرد و گفت فروکاستن هدف فلسطینی‌ها به "تشکیل دولتی در گوشه‌ای از این سرزمین، آن هم به شیوه‌ی تحقیرآمیزی که در ادبیّات صهیونیست‌های بی‌ادب از آن یاد می‌شود، نه نشانه حق‌جویی است و نه نشانه‌ واقع‌بینی است".

رهبر جمهوری اسلامی کشور و دولت اسرائیل را با کرونا مقایسه کرد و گفت: «امروز کرونا یک واقعیّت است و همه انسان‌های باشعور، مبارزه با آن را واجب می‌دانند. ویروس دیرپای صهیونیسم بی‌گمان از این پس دیری نمی‌پاید و به همّت و ایمان و غیرت جوانان از این منطقه ریشه‌کن خواهد شد.»

انتقاد از دولت آلمان به دلیل ممنوعیت فعالیت حزب‌الله

خامنه‌ای از دولت آلمان نیز به دلیل غیرقانونی اعلام‌کردن فعالیت حزب‌الله لبنان در این کشور به شدت انتقاد کرد و گفت: «بگذار فلان دولت اروپایی که باید به خاطر فروش موادّ شیمیایی به رژیم صدّام تا ابد شرمسار باشد، حزب‌اللّه مجاهد سرافراز را غیرقانونی بداند. غیرقانونی، رژیمی مثل آمریکا است که داعش را تولید می‌کند و رژیمی مثل آن دولتِ اروپایی است که هزاران نفر در بانه ایران و حلبچه عراق بر اثر موادّ شیمیایی‌اش به کام مرگ می‌روند.»

رهبر جمهوری اسلامی در پایان بار دیگر طرح "راه‌حل نهایی" خود را در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها تکرار کرد و گفت: «در این طرح، فلسطینیان یهودی و مسیحی و مسلمان، در کنار هم در یک همه‌پرسی شرکت و نظام سیاسی کشور فلسطین را تعیین می‌کنند؛ آنچه قطعاً باید برود نظام صهیونیستی است و صهیونیسم، خود بدعتی در آیین یهود و کاملاً بیگانه از آن است.»

"طرح نهایی" مورد نظر  خامنه‌ای چند روز پیش به صورت پوستری از سوی وبسایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده بود. در این پوستر آمده بود: "راه‌حل نهایی؛ مقاومت تا همه‌پرسی". این عبارت با واکنش تند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مواجه شد و در توییتی آن را با شعار «راه حل نهایی» (Endlösung) دوران نازی‌های آلمان مقایسه کرد.

"راه حل نهایی" مورد نظر حزب نازی‌های آلمان برای "مسئله یهود" در آستانه جنگ جهانی دوم، محو و نابودی کامل یهودیان بود.

دویچه وله فارسی