به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۲۹، ۱۳۹۹

اعتراف مقام بهداشتی چینی به پشت‌پرده شیوع کرونا در چین

 اعلام رسمی انتقال کرونا از طریق انسان به انسان
دکتر ژونگ نانشان:مقامات محلی در ووهان جزییاتی کلیدی از نحوه شیوع ویروس کرونا را پنهان می‌کردند.
یک پزشک عالی‌رتبه و مشاور ارشد بهداشتی دولت چین اعتراف کرد، مقامات محلی استان "هوبی" چین که کانون شیوع ویروس کرونا از آنجا بود، در ابتدای شکل‌گیری اپیدمی ویروس کرونا با پنهانکاری تلاش داشتند اطلاعات کامل را از دید او و مقامات پکن پنهان کنند.

به گزارش عصرایران، دکتر "ژونگ نانشان" مشاور ارشد پزشکی دولت چین و چهره شناخته شده مبارزه علیه همه گیری "کووید 19 " در چین روز شنبه (دیروز) در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا برای نخستین بار اعتراف کرد مقامات محلی استان هوبی (به مرکزی ووهان) در ماه‌های دسامبر و ژانویه گذشته درباره شیوع ویروس کرونا پنهان‌کاری می‌کردند.

او در مصاحبه گفت:" آنها (مقامات محلی) دوست نداشتند اطلاعات کاملی از اوضاع بدهند.

این پزشک 83 ساله چینی که چهره قهرمان مبارزه با ویروس سارس در سال 2003 نیز بوده است، در این مصاحبه تاکید کرد مقامات محلی در ووهان در دسامبر 2019 جزییاتی کلیدی از نحوه شیوع ویروس کرونا را پنهان می‌کردند.

این پزشک چینی در 20 ژانویه 2020 برای نخستین بار رسما در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیون ملی چین از انتقال انسان به انسان ویروس کرونا پرده برداشت.

این در حالی است که مقامات استان هوبی برای هفته‌ها پیش از این با وجود اطلاع از شیوع انسانی این ویروس از طریق قطرات تنفسی، مدعی بودند این ویروس از طریق انسانی منتقل نمی‌شود و بازار فروش حیوانات وحشی منشا شیوع آن بوده که آنها این بازار را بسته‌اند و همه چیز تحت کنترل است.

دکتر نانشان اما در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت او برای اولین بار در 18 ژانویه 2020 به ووهان رفت و اولین چیزی که از مقامات محلی آنجا خواسته این بوده که اطلاعات واقعی و دقیق را به او بگویند.

او گفت: به محض ورودم به ووهان دانشجویان سابقم و پزشکان ووهان که با من ارتباط داشتند از وخامت اوضاع آنجا برایم تعریف کردند و به من گفتند به آمار و اطلاعات ارایه شده دولت محلی اعتماد نکنم.

به گفته این پزشک چینی؛ مقامات محلی در شروع بحران اطلاعات و آمار واقعی را پنهان کردند و سکوت و عدم اطلاع‌رسانی درست آنها باعث شد فرصت‌های طلایی هفته‌های اول برای مهار شیوع ویروس از دست برود و این ویروس نه تنها به چین بلکه به دیگر نقاط دنیا هم سرایت کند.

او گفت: وقتی آمار شهر ووهان به مدت 10 روز روی عدد 41 مبتلا ماند، شک و تردیدم زیاد شد و گفتم من این آمار را قبول ندارم و باید آمار درست را به من بدهید. فکر می‌کنم اصلا مایل نبودند به سوال من جواب (درست) بدهند."

روز 20 ژانویه و هنگامی که او به پکن بازگشت به این پزشک چینی اطلاع داده شد که آمار مبتلایان در ووهان 198 نفر است و تاکنون 3 نفر فوتی و 13 کادر درمانی نیز به ویروس آلوده شده‌اند.

در همین روز بود که دکتر نانشان در مصاحبه‌ای با تلویزیون رسمی چین از انتقال انسانی ویروس کرونا پرده برداشت.

او در همان روز در ملاقات با نخست‌وزیر چین از او خواست سریعا شهر ووهان را قرنطینه کرده و اجازه خروج مردم از منزل را ندهد.

این اقدامی بی‌سابقه در چین و  یا شاید در جهان بود. دولت مرکزی در تاریخ 23 ژانویه شهر ووهان را در قرنطینه سراسری قرار داد و حرکت همه قطارها و هواپیماها و.. را به این شهر یا از آن شهر به خارج متوقف ساخت.

پس از اعلام این قرنطینه سراسری بود که در تاریخ 27 ژانویه شهردار ووهان در مصاحبه با تلویزیون دولتی چین اعتراف کرد او اطلاعات واقعی درباره ویروس کرونا را به موقع به مردم اعلام نکرده چون باید این کار را پس از بررسی‌های اولیه و کسب مجوز از دولت مرکزی انجام می‌دادند. او در این مصاحبه گفت: ما فقط می‌توانیم اطلاعات را پس از کسب مجوز افشا کنیم."


یک هفته بعد و در ماه فوریه در پی گسترش انتقادهای داخلی و جهانی از عملکرد دولت محلی استان "هوبی" در برابر شیوع ویروس کرونا، دولت مرکزی چین جمعی از مقامات محلی استان هوبی را به خاطر عملکردشان در بحران کرونا از کار برکنار کرد.

دکتر نانشان در عین حال در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌ان‌ان درباره درستی آمار ارایه شده درباره ویروس کرونا در چین، با رد ادعای مقامات و رسانه‌های غربی در این باره گفت: به گمان او از تاریخ 23 ژانویه به بعد تمامی آمار اعلام شده درباره اپیدمی کرونا در چین درست است. او گفت: دولت مرکزی چین به همه ادارات و استان‌ها هشدار داده بود که باید آمار واقعی را اعلام کنند و هیچ پنهان‌کاری در میان نباشد.

دکتر نانشان همچنین گفت فکر نمی‌کند وضعیت چین در قبال شیوع ویروس کرونا بهتر از دیگر کشورهای جهان باشد و هشدار داد موج‌های بعدی شیوع ویروس چین را هم تهدید می‌کند.