به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۰۷، ۱۳۹۹

در غیزانیه چه خبر است؟

غیزانیه بزرگترین بخش شهر اهواز در خوزستان، با حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت است. تقریباً همه ساکنان غیزانیه عرب هستند. علیرغم نزدیکی به مرکز استان و منابع زیاد نفت، اما از محروم ترین مناطق خوزستان هستند. هرچند غیزانیه استثنا نیست، بلکه تنها یکی از نمونه‌های توسعه نامتوازن و تبعیض است.

طی گزارشی که خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه مرداد ماه ۹۸ منتشر کرده است، روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت در غیزانیه تولید می گردد. اما این حجم عظیم منابع برای مردمان غیزانیه چیزی جز آلودگی آب و خاک و هوا و البته نابودی کشاورزی و بی آبی به همراه نداشته است.

سال های متمادیست که مردم غیزانیه از بی آبی رنج می برند و پس از درخواست های فراوان، شرکت نفت که یکی از مسببین مستقیم مشکلات و مهاجرت های روستاییان این منطقه است، تنها متعهد گردیده که روزانه چند تانکر آب برای مردم بفرستد!

البته بی آبی اگرچه مهمترین، اما تنها مشکل مردم غیزانیه نیست. این منطقه یکی از اصلی ترین کانون های گرد و غبار در جنوب غرب کشور است. کانون‌های داخلی ریزگردها ناشی از انتقال‌ آب از سرشاخه‌های کارون، سدسازی، اکتشاف نفت و در نتیجه خشکی تالاب‌ها و رودخانه‌های استان است.

جمعیت ۲۵ هزار نفری غیزانیه فاقد امکانات اولیه بهداشتی و آموزشی هستند. این بخش تا سال ۹۴ با ۲۰ مدرسه کانکسی رتبه اول را در خوزستان دارا بود. احتمالا مدارس کانکسی تا حال به گوشتان نخورده، اما این نوع مدرسه تا سال گذشته بخشی از روند معمول تحصیل برای روستاهای غیزانیه بود.

وضعیت بهداشت نیز در غیزانیه به هیچ وجه مناسب نیست، به طوری که اختصاص یک دستگاه آمبولانس به مردم این منطقه به عنوان یکی از اصلی ترین اخبار مربوط به خدمات بهداشتی دولت به شمار می رود و به طور کلی کمبود شدید امکانات ابتدایی بهداشتی از جمله خانه های بهداشت مورد اعتراف مسوولین است.

در یکی از فیلم های مربوط به اعتراض مردم از آنها می خواهند تا به نهادهای مربوطه مراجعه کنند و درخواست بدهند، اما جالب است بدانید که بیش از ۳ سال پیش استاندار … خوزستان، غلامرضا شریعتی در اوایل دوران ریاست خود وعده داده بود که ۳ ماهه مشکل آبرسانی غیزانیه برطرف خواهد شد!

غم انگیزتر اینکه غیزانیه که روی منابع سرشار نفت و گاز قرار دارد، خود از داشتن گاز محروم است و به همه این ها البته باید مشکلات ناشی از سوزاندن زباله، نداشتن جاده مناسب، عدم آنتن دهی تلفن همراه، نبود اینترنت و… را اضافه کنید.

شهاب الدین نظری / کلمه