به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۲۲، ۱۴۰۰

قدرت‌های اروپایی: مطالبات روسیه ممکن است باعث شکست مذاکرات احیای برجام شود

تصویری از هتل کوبورگ، محل برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین، اتریش. ٢٧ دسامبر ٢٠٢١

فرانسه، بریتانیا، و آلمان به روسیه هشدار دادند مطالبات آن کشور مبنی بر تضمین تجارت با ایران ممکن است موجب شکست مذاکرات احیای برجام شود.

تروئیکای اروپایی روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «هیچکس نباید به دنبال بهره‌برداری از مذاکرات [احیای] برجام برای کسب تضمین‌هایی باشد که جدا از برجام هستند.»

آنها ضمن هشدار نسبت به احتمال شکست مذاکرات افزودند باید در اسرع وقت توافق نهایی شود.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشتر در پیامی در توییتر از وقفه در مذاکرات احیای برجام در وین خبر داده و نوشته بود این وقفه به دلیل «عوامل بیرونی» است و اجرای آن ضرورت دارد.

ایالات متحده نیز مخالفت خود را با مطالبات روسیه اعلام کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در کنفرانس خبری روز جمعه با تایید سخنان جوزپ بورل مبنی بر دخالت «عوامل بیرونی» در مذاکرات گفت: «باور داریم که به توافقی احتمالی، نزدیک هستیم.»

هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک اظهارنظر غیرمنتظره، با مطرح کردن ضمانت‌هایی فراگیر افزود روسیه نمی‌خواهد تجارت دوجانبه‌اش با ایران تحت تاثیر تحریم‌های غرب علیه مسکو قرار بگیرد.

مذاکرات احیای برجام از حدود ١١ ماه پیش در وین، پایتخت اتریش، آغاز شده و بنا به گفته مذاکره‌کنندگان اکنون به مراحل پایانی خود رسیده است.

دولت بایدن بارها «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای حل مساله هسته‌ای ایران خوانده است، اما در عین حال هشدار داده است که در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

صدای آمريکا