به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، فروردین ۰۸، ۱۴۰۱

پاپ: به جنگ پایان دهید پیش از اینکه جنگ بشریت را از تاریخ حذف کند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید تهدیدات ناشی از حمله روسیه به اوکراین باید همه را متقاعد کرده باشد که زمان آن رسیده که جهان پیش از اینکه بشریت نابود شود، جنگ را پایان دهد. 
رهبر واتیکان همچنین خطاب به هزاران نفر از مردمی که در میدان سن پیترو واتیکان حاضر بودند تاکید کرد که با گذشت بیش از یک ماه از حمله اوکراین نیمی از کودکان این کشور مجبور به فرار شده‌اند.
پاپ فرانسیس که این صحبت‌ها را روز یکشنبه به زبان می‌آورد همچنین در ادامه گفت: «این جنگ ظالمانه و بی معنی مانند هر جنگ دیگری شکستی برای همه به شمار می‌رود. ما باید جنگ را انکار کنیم. جایی که پدران و مادران فرزندان خود را در آن دفن می‌کنند؛ جایی که مردان، برادران خود را بدون اینکه حتی آنها را ببینند یا بشناسند، می‌کشند و جایی که قدرتمندان تصمیم میگیرند و فقرا می‌میرند.»

او همچنین با حیوانی خواندن جنگ، آن‌را وحشیانه و توهین آمیز خواند و اضافه کرد: «همه ما به نوعی در شرایط کنونی مقصر هستیم و اگر بتوانیم از این جنگ سالم خارج شویم، بشریت در مواجهه با خطر خود ویرانگری، باید درک کند که زمان پایان دادن به جنگ‌ها فرا رسیده است. انسان باید جنگ را پایان دهد پیش از اینکه جنگ انسان‌ها را از تاریخ حذف کند.»

پاپ فرانسیس: خون و اشک کودکان و رنج مردان و زنان اوکراینی وجدان ما را می‌لرزاند
از زمان حمله روسیه به اوکراین پاپ فرانسیس چندین بار از احتمال و خطر درگیری هسته‌ای سخن گفته بود. او روز یکشنبه بار دیگر از همه سیاستمداران خواست که به این خطر فکر کنند و با نگاهی به وضعیت اوکراین درک کنند که جنگ وضعیت را برای همه بدتر می‌کند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین رهبر کاتولیک‌های جهان چندین بار آنچه کرملین «عملیات ویژه» می‌خواند را محکوم کرده و تلویحا از مسکو انتقاد کرده است. پاپ فرانسیس همچنین این حمله را «تجاوزی غیرموجه» خوانده و به شدت جنایات رخ داده در اوکراین را محکوم کرده است.

یورونیوز