به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۲۲، ۱۴۰۰

گفت‌وگوی تلفنی شولتس و مکرون با پوتین درباره جنگ اوکراین

 
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه با پوتین رئیس جمهور روسیه درباره اوضاع اوکراین تلفنی گفت‌وگو کردند. روسیه تهدید کرده که کاروان کمک‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین را مورد حمله قرار خواهد داد.


● مکرون و شولتس با پوتین تلفنی گفت‌وگو کردند 

کاخ الیزه روز شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) در بیانیه‌ای گفته است که شولتس و مکرون تلاش دیپلماتیک جدیدی را در جنگ اوکراین آغاز کردند. 

شولتس و مکرون در این گفت‌وگوی ۷۵ دقیقه‌ای بار دیگر بر لزوم آتش‌بس فوری در اوکراین و همچنین بر سر راه حل دیپلماتیک جنگ اوکراین تاکید کرده‌اند. 

شولتس پیش از این نیز بارها با پوتین درباره اوضاع اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرده بود. کاخ کرملین چهارشنبه نهم مارس (۱۸ اسفند) تائید کرده بود که اولاف شولتس و ولادیمیر پوتین در باره تلاش برای یافتن یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین رایزنی کرده‌اند. 

 

● معاون رئیس هواپیمایی آئرفلوت روسیه را ترک کرد 

آندری پانوف، معاون رئیس بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی دولتی روسیه آئرفلوت خروج خود را از این شرکت اعلام کرد. پانوف گفت خروج  او از این شرکت با جنگ اوکراین ارتباط دارد. معاون هواپیمائی آئرفلوت افزود که "زندگی گذشته او به پایان رسیده" و او روسیه و آئرفلوت را ترک کرده است. 

پیش از این آندری کالمیکوف، رئیس شرکت هواپیمایی ارزان قیمت "پابدا" متعلق به گروه آئروفلوت هم استعفای خود را اعلام کرد.  

جنگ اوکراین باعث قطع بسیاری از پروازهای آئرفلوت، شرکت هواپیمایی دولتی روسیه شده است. 

میخائیل پولبوجارینو، مدیرعامل آئروفلوت توسط اتحادیه اروپا مورد تحریم قرار گرفته است. 

 

● صلیب سرخ از وضعیت ناامید کننده ماریوپل گزارش می‌دهد 

اوضاع در شهر محاصره شده ماریوپل روز به روز فاجعه‌بارتر می‌شود. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به نقل از ساکنان ماریوپل گفته است اهالی دیگر برای فرزندان خود غذا ندارند، به بیماران دیابتی و سرطانی دارو نمی‌رسد و راهی برای دریافت دارو در شهر نیز وجود ندارد. 

ماریوپل چندین روز توسط ارتش روسیه در محاصره است. در این شهر برق، آب و گاز قطع شده است.

 

● تهدید روسیه برای حمله به کاروان‌ کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین 

روسیه تهدید کرده است به کاروان کمک‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین حمله خواهد کرد. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت روسیه به آمریکا هشدار داده است که تعدادی از کشورها در حال هماهنگی برای کمک تسلیحاتی به اوکراین هستند. 

ریابکوف این اقدام را خطرناک دانست و گفت کاروان‌ تسلیحاتی غرب به اوکراین برای ارتش روسیه "هدف‌های قانونی" هستند. 

از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین چندین کشور از جمله آلمان به اوکراین تسلیحات ارسال کرده‌اند.