به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۱۵، ۱۴۰۰

در اعتراضات ضدجنگ در ۴۹ شهر روسیه ۳۵۰۰ نفر بازداشت شدند

 ● اعتراضات امروز در روسیه: بیش از ۳۵۰۰ نفر بازداشت شدند

مقامات روسیه گفته‌اند در چندین تظاهرات علیه جنگ روسیه در اوکراین در روز یکشنبه ۶ مارس شمار زیادی از شرکت‌کنندگان بازداشت شده‌اند. خبرگزاری تاس از دست‌کم ۳۵۰۰ نفر خبر می‌دهد. تنها در مسکو ۱۷۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

گفته می‌شود در مجموع ۵۲۰۰ نفر در این تظاهرات‌های اعتراضی شرکت کرده‌اند. وزارت کشور روسیه روز گذشته هشدار داده بود که تظاهرات‌های بدون مجوز پراکنده و مسئولان آن بازداشت خواهند شد.

به گزارش سازمان حقوق بشر روسی OVD-Info در تظاهرات‌های بیش از ۴۹ شهر در سراسر روسیه بیش از ۲۵۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. شمار بازداشت‌شدگان از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین به حدود ۱۰هزار نفر رسیده است.


● پوتین قانون مصادره دارایی‌های غیرقانونی کارمندان دولت را امضا کرد


به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز یکشنبه ۶ مارس (۱۵ اسفند) قانونی را به امضا رساند که بر اساس آن پول‌های غیرقانونی کارمندان دولت مصادر می‌شوند. 

شبکه تلویزیون دولتی روسیه با اعلام این خبر گفت قرار است درآمد سه سال گذشته کارمندان محاسبه شود و هر کس که بیش از آن در حساب بانکی‌‌اش پول داشته باشد مصادر خواهد شد.


● زلنسکی: فرودگاه وینیژا تخریب شده است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین ارتش روسیه را متهم کرد با حملات خود فرودگاه وینیژا واقع در مناطق غربی اوکراین را تخریب کرده است. او در یک پیام ویدئویی در شبکه تلگرام گفت: «هم‌اکنون من را از تخریب حملات موشکی به وینیژا مطلع ساختند: هشت موشک".

زلنسکی افزود که وینیژا شهری آرام بوده و هیچ‌گاه و به هیچ شکلی خطری برای روسیه محسوب نمی‌شده و حال این فرودگاه کاملا تخریب شده است.


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین


● فرانسه از برخورد بریتانیا با جنگ‌زدگان اوکراینی انتقاد کرد


به گزارش روزنامه "لو پاریزین"، ژرالد دارمیان، وزیر کشور فرانسه برخورد بریتانیا با جنگ‌زدگانی اوکراینی که می‌خواسته‌اند وارد خاک بریتانیا شوند را مورد انتقاد قرار داد. حدود ۱۵۰ اوکراینی با طی کردن کانال مانش قصد ورود به خاک بریتانیا و پیوستن به خویشان و دوستان خود را داشته‌اند، اما مقامات این کشور به آن‌ها گفته‌اند باید از پاریس و بروکسل اول درخواست ویزا بدهند.

یک روز پیش از آن وزیر کشور فرانسه با ارسال نامه‌ای به همتای بریتانیایی، پریتی پاتل، این رویکرد را "کاملا غیرمتناسب" خواند و آن را "نقصان انسانیت" خوانده بود.

به گفته مقامات فرانسوی، بریتانیا قصد دارد در شهر بندری کاله به طور موقت یک کنسولگری دایر کند تا از همان جا برای جنگ‌زدگان ویزا صادر شود.


● استقبال صدراعظم آلمان از پذیرش جنگ‌زدگان اوکراین در کشورهای اروپایی


اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در شبکه توییتر خشنودی و استقبال خود از آمادگی اروپا برای پذیرش شهروندان اوکراینی را اعلام کرد: «این امری نیک و نه بدیهی است که تمام کشورهای اتحادیه اروپا به طور مشترک، سریع و بدون بوروکراسی کودکان، زنان و مردان اوکراینی را پذیرفته‌اند.» او افزود: «یک نکته مشخص است: ما به طور مشترک به تمام کسانی کمک می‌کنیم که از جنگ فراری و به دنبال پناه هستند.»

صدراعظم آلمان گفت که او روز یکشنبه ۶ مارس (۱۶ اسفند) با اوزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این باره صحبت کرده است. او افزود "اروپا در این جنگ به یکدیگر پیوند نزدیک‌تری برقرار کرده" و این پیوند خود را در تحریم‌های یکپارچه علیه روسیه و "آمادگی برای پذیرش جنگ‌زدگان اوکراینی" نشان داده است.

بر اساس داده‌های سازمان ملل، بیش از ۱،۵ میلیون نفر از اوکراین فراری شده‌اند. حدود ۳۸هزار نفر در آلمان به طور رسمی ثبت‌نام شده‌اند اما شمار جنگ‌زدگان وارد شده به خاک آلمان بسیار بیش از این رقم است، زیرا کنترل مرزی صورت نمی‌گیرد.● پوتین: اوکراین باید در مذاکرات واقعیت را ببیند


به گزارش رویترز به نقل از مقامات کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خواستار تغییر رویکرد اوکراین در گفت‌وگوهای مستقیم شد.

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواسته خود از اوکراین را مطرح کرده است. 

پوتین گفته است: «این امید هست که نمایندگان اوکراین در دور بعدی مذاکرات رویکرد سازنده‌تری اتخاذ کنند و واقعیت جدیدی که ایجاد شده را در نظر گیرند.»


● آلمان روند ارسال دارو به اوکراین را تسهیل کرد


دولت آلمان تأمین نیازهای پزشکی و دارویی جهت ارسال به اوکراین از طریق سازمان‌های امداد را تسهیل کرد. 

وزارت بهداشت آلمان اعلام کرد که با صدور یک دستور برای تسهیل دسترسی به دارو و مواد بی‌حس‌کننده امکان ارسال آن‌ها به اوکراین را فراهم کرده است، بی آن‌که به بررسی و صدور مجوز ویژه برای برخی داروها مانند مواد بی‌حس‌‌کننده نیاز باشد.


● ماریوپل: اوکراین از توقف نقل‌وانتقال غیرنظامیان خبر داد


آنتون گراشنکو، مشاور وزیر کشور اوکراین می‌گوید به دلیل ادامه حملات روسیه، نقل‌وانتقال غیرنظامیان از شهر بندری ماریوپل واقع در جنوب شرقی این کشور متوقف شده است. 

روسیه قرار بوده است کریدور انسان‌دوستانه برای خروج غیرنظامیان ایجاد کند و نقل‌وانتقال در ساعت ۱۲ به وقت محلی آغاز شود. بر اساس توافق‌ها قرار بوده است از ساعت ۱۰ تا ۲۱ آتش‌بس برقرار شود.

روز شنبه آتش‌بس مشابه ماریوپل در شهر ولنوواخا نیز نافرجام ماند. بدین گونه هزاران زن و کودک و افراد سالمند به دلیل حملات ممتد روسیه در این شهر گرفتار مانده‌اند.


● زلنسکی: صدها سرباز روسی در زندان اسیر هستند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید صدها سرباز روسی به اسارت گرفته شده‌اند. او در یک پیام ویدئویی منتشرشده در شبکه تلگرام گفت، "در میان آن‌ها خلبان‌های هواپیماهایی نیز هستند که شهرهای ما و شهروندان ما را بمباران کردند".


زلنسکی خطاب به مردم اوکراین گفت: «ما درون مرزهای خود برای انتخاب میان زندگی و بردگی می‌جنگیم.»


رئیس‌جمهوری اوکراین یک بار دیگر خطاب به مردم روسیه گفت: «شهروندان فدراسیون روسیه نیز در حال حاضر در برابر همین انتخاب قرار دارند؛ در این روزها، در این ساعات، انتخاب میان زندگی و بردگی.»


● بنت پس از دیدار با پوتین: وظیفه اخلاقی برای کاهش تنش داریم


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل روز شنبه ۶ مارس (۱۶ اسفند) به مدت سه ساعت با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرد. 


در پی این دیدار او گفت، اسرائیل این را "وظیفه اخلاقی" خود می‌داند که در راستای کاهش سطح تنش و درگیری بکاهد، هر اندازه هم که این تلاش با موفقیت "چندان زیادی" توأم نباشد.


نخست‌وزیر اسرائیل در طول ۲۴ ساعت گذشته سه بار با رئیس‌جمهوری اوکراین ولودیمیر زلنسکی تلفنی گفت‌وگو کرده است. پیش از آن زلنسکی از رهبری اسرائیل خواسته بود برای برقراری گفت‌وگو با کرملین میانجیگری کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنت گفته است: «اگرچه شانس چندان زیادی دیده نمی‌شود، اما این تعهد اخلاق ماست که از هر دریچه کوچکی برای تماس با تمام طرف‌ها بهره گیریم.»


جنگنده میگ ۲۹ (عکس از آرشیو)

جنگنده میگ ۲۹ (عکس از آرشیو)


● لهستان: هیچ جنگنده‌ای به اوکراین نمی‌فرستیم


مقامات لهستان یک بار دیگر خبر ارسال جنگنده‌های هوایی میگ ساخت روسیه به اوکراین را تکذیب کردند. دولت لهستان در یک توییت در این باره نوشت: «لهستان جنگنده‌های خود را به اوکراین نخواهد فرستاد و هم‌چنین اجازه نخواهد داد از فرودگاه‌های این کشور استفاده شود. ما در دیگر حوزه‌ها داریم کمک‌های زیادی ارائه می‌دهیم.»


پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا این احتمال را داده بود که لهستان جنگنده‌های میگ ساخت روسیه را در اختیار اوکراین بگذارد و در ازای آن جنگنده‌های آمریکایی دریافت کند.


● روسیه می‌خواهد از سیستم کارت اعتبار بانکی چین استفاده کند


به دنبال اعلام دو کنسرن مالی ویزا و مسترکارت مبنی بر این‌که معاملات خود با روسیه را فعلا تعلیق می‌کنند، شماری از بانک‌های روسی گفته‌اند می‌خواهند سیستم کارت اعتباری چینی "یونیون‌پی" (UnionPay) روی آورند.


بزرگترین بانک دولتی روسیه "اسبربانک" و بزرگترین بانک خصوصی این کشور، "آلفا بانک" اعلام کردند از هم‌اکنون در راستای زمینه‌سازی برای این تغییر سیستم اقدام کرده‌اند.


به گزارش خبرگزاری‌های روسی، بانک‌های "روس‌بانک"، "تینک‌آف بانک" و "کردیت بانک مسکو" (MKB) به یونیون‌پی چین تغییر سیستم می‌دهند.


● پاپ فرانسیس خواستار پایان جنگ شد


رهبر کاتولیک‌های جهان با توجه به ادامه جنگ در اوکراین خواستار پایان دادن به آن شد. پاپ فرانسیس ۸۵ ساله در برابر مؤمنان کاتولیک در میدان پتر رم گفت: «از تمام کسانی که جنگ‌زدگان را پذیرفته‌اند تشکر می‌کنم و از همه ملتمسانه می‌خواهم دست از حملات مسلحانه بکشند به مذاکرات و عقل سلیم فرصت باروری دهند.»


در میدان پتر در رم شماری از مردم پرچم اوکراین را در دست داشتند.


پاپ بدون آنکه از روسیه نامی ببرد، افزود: «اینجا مسئله بر سر عملیات نظامی نیست، بلکه مسئله بر سر جنگ است که جز مرگ، ویرانی و رنج به بار نخواهد آورد.».


رهبر کاتولیک‌های جهان از خبرنگاران زن و مرد برای خدمات‌شان قدردانی کرد و گفت آن‌ها زندگی خود را به مخاطره می‌اندازند تا اطلاعات موثق در اختیار همگان بگذارند.

پاپ گفت دو کاردینال به اوکراین رفته‌اند تا به مردم این کشور کمک کنند.


برای مشاهده اخبار بیشتر در باره جنگ در اوکراین اینجا را کلیک کنید.

دویچه وله