به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۱۶، ۱۳۹۰

مرگ نوجوان سوری یادآور مرگ ندا آقا سلطان ایرانی

شبکه خبری فرانس 24 در گزارشی درباره کشته شدن فجيع حمزه الخطیب نوجوان سیزده ساله سوری اعلام کرد تصویر این نوجوان امروز به نماد انقلاب مردم سوریه تبدیل شده است .
بر اساس این گزارش مردم در کشورهایی مثل سوریه، مصر و تونس که رهبران دیکتاتور آنها در طول مدت حکومت دیکتاتوری شان به گونه ای رفتار کرده بودند که به زور مورد پرستش مردم قرار گیرند دیگر تصاویر آنها را بر سر و دست بالا نمی برند اینک این مردم تصاویر افراد گمنامی را به اهتزاز در می آورند که نامشان برخلاف میل شان در تاریخ ثبت شد.

صالح یعیش استاد دانشگاه و مخالف سیاسی رژیم سوریه در این باره می گوید رژیم سوریه در حالی که آثار گلوله، شکنجه و سوختگی سیگار بر بدن این نوجوان به جای مانده بود، جسد وی را تحویل خانواده اش داد و والدینش را مجبور کرد که بدون سر و صدا او را دفن کنند .
حاكمان سوریه فکر می کردند با چنین اعمالی می توانند مردم را از ادامه حرکت اعتراضی شان بترسانند غافل از آنکه مرگ این پسربچه امروز انگیزه ای برای ادامه قیام مردم سوریه شده و او دیگر به نماد انقلاب مردم این کشور تبدیل شده است .

در شبکه های اجتماعی چندین صفحه اینترنتی برای حمزه الخطیب باز شده، صفحاتی که ظرف مدت زمان کوتاهی 60 هزار هوادار پیدا کرده است .
مرگ فجیح حمزه الخطیب یاد آور مرگ جوانان دیگری در دیگر کشورهای منطقه است .
مرگ او یاد آور مرگ محمد بوعزیزی در تونس است که خودسوزی او در واقع آغاز کننده انقلاب مردمی در کشورهای عربی شد.
مرگ فجیح حمزه الخطیب سوری همچنین یادآور مرگ خالد سعید جوان 28 ساله مصری است که در نتیجه کتک و شکنجه های شدید پلیس هفت ماه قبل از آغاز انقلاب مردم مصر در میدان " التحریر " قاهره کشته شد.

مرگ فجیح حمزه الخطیب نيز یادآور مرگ ندا آقاسلطان دختر جوان ایرانی است که در تظاهرات اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران به ضرب گلوله کشته شد.
تصویر این دختر جوان ایرانی نیز در کمتر از چند ساعت به نماد مقاومت مردم ایران در مقابل رژیم ایران تبدیل شد.

دبی – العربیه.نت