به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۰۵، ۱۳۹۰

اعتراض ۱۶۰ پزشک ایرانی به وضعیت زندانیان سیاسی


درگذشت هاله سحابی و هدی صابر موجی از اعتصابات را در زندان های ایران براه انداخته است
با ادامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر، بیش از ۱۶۰ پزشک ایرانی در نامه ای به رئیس قوه قضائیه نسبت به "بی توجهی به زندانیان و مرگ آنها" اعتراض کرده اند.

اعتصاب غذای دوازده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر، فعالان ملی مذهبی، وارد هفتمین روز خود شده است.

در همین حال شش زندانی سیاسی زندان رجایی شهر نیز در حمایت از آنها دست به اعتصاب غذای نامحدود زده اند


این اعضای جامعه پزشکی کشور، در نامه خود خواهان تشکیل کمیته پزشکی مستقل و متخصص برای بررسی وضعیت سلامتی زندانیان سیاسی شده اند.

این نامه که به امضای پزشکانی همچون مصطفی معین، محمدرضا خاتمی و علی شکوری راد رسیده است، خطاب به صادق لاریجانی خواستار "رسیدگی سریع و بدون اغماض و مجازات مقصرین و مسئولین" ماجرای مرگ هاله سحابی و هدی صابر شده است.
امضا کنندگان این نامه همچنین خواستار تشکیل یک کمیته پزشکی مستقل برای رسیدگی به وضع زندانیان و نیز ارجاع فوری و بدون فوت وقت بیماران زندانی به مراکز درمانی شده اند.

درگذشت چند هفته پیش هاله سحابی پس از درگیری با ماموران امنیتی در جریان تشییع جنازه پدرش، عزت الله سحابی، موج جدیدی از اعتراضات را به همراه داشته است.


پس از آن هدی صابر، روزنامه نگار زندانی و فعال ملی-مذهبی در واکنش به فوت خانم سحابی دست به اعتصاب غذا زد و او نیز دچار ایست قلبی شد و در گذشت.


بسیاری از فعالان سیاسی و سازمان های حقوق بشر، حکومت ایران را مسئول فوت این دو تن می دانند.


سپس دوازده زندانی دیگر بند ۳۵۰ اوین، با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که همزمان با سالروز تولد علی ابن ابیطالب (امام نخست شیعیان) و مقارن شدن آن با دومین سالگرد وقایع انتخاباتی خرداد ۸۸ که "به یاد شهدای جنبش سبز از ندا تا هاله و از سهراب تا صابر نامگذاری شده است، ما ضمن اعلام تسلیت و همدردی با خانواده همه این شهدا، به ویژه خانواده‌های هم زندانیان عزیز از دست رفته مان، هاله سحابی و هدی صابر و مردم متین و صبور ایران، از روز ۲۸ خرداد (شنبه ۱۸ ژوئن) اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغاز می کنیم."


روز پنجشنبه نیز شش تن از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر در حمایت ازاعتصاب غذای این ۱۲ نفر و در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر و همچنین عدم رعایت حقوق زندانیان دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند و اعلام کردند که تا "پایان اعتصاب غذای هم‌بندیان خود در اوین" آنان را همراهی خواهند کرد.


تشکل جوانان اصلاح طلب هم در بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز جمعه ۳ تیر روزه سیاسی می گیرند و از زندانیان اعتصاب کننده خواسته اند اعتصابشان را همراه با افطار آنها بشکنند.


سراج الدین میردامادی فعال سیاسی ساکن پاریس به بی بی سی فارسی می گوید این اعتصاب غذای زندانیان تاکنون "ابعاد گسترده ای" داشته و انتظار می رود گسترده تر هم بشود.


وی می افزاید حکومت ایران نخست تلاش می کند این اخبار را انکار کند اما بعد که خبر منتشر می شود می کوشد با روش های گوناگون همچون انتقال اعتصاب کنندگان به زندان انفرادی جلوی گسترش آن را بگیرد.


عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، حشمت الله طبرزدی، کیوان صمیمی، جعفر اقدامی و علی عجمی، شش زندانی زندان رجایی شهر هستند که دست به اعتصاب غذا زده اند.


بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی کریمیان اقبال، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محسن امین زاده، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی، زندانیان سیاسی زندان اوین هستند که در ششمین روز اعتصاب غذایشان به سر می برند.


این دوازده زندانی سیاسی در بیانیه خود گفتند که حبس هدی صابر به مدت ۱۰ ماه "بدون محکومیت و قرار قانونی" و "رفتار سهل انگارانه و مغرضانه" در برابر آثار اعتصاب غذای او به همراه "ضرب و شتم" وی و همچنین مرگ هاله سحابی که در مراسم تشییع و تدفین پدرش (عزت الله سحابی) پس از "حمله ماموران امنیتی" روی داد، "چالش مشروعیتی بزرگی" برای نظام جمهوری اسلامی به وجود آورده است.


روز گذشته بسیاری از شخصیت ها و تشکل های سیاسی از اعتصاب کنندگان خواسته اند تا به اعتصاب خود پایان دهند


خانواده های صابر و سحابی، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، جبهه مشارکت ایران اسلامی، شش وکیل دادگستری، آیت الله بیات زنجانی و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران از ۱۲ زندانی سیاسی خواسته‌اند به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

سراج الدین میردامادی می گوید این اعتصاب ها بویژه در آستانه انتخاب گزارش ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحدبرای حاکمیت هزینه زیادی داشته و "بیشتر هم خواهد شد."