به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۰۹، ۱۳۹۰

موجی از خشونت‌های تازه در پایتخت مصر

 میدان تحریر بار دیگر صحنه نبرد میان جوانان مبارز و نیروهای مسلح است. در پایتخت مصر، طی شدیدترین درگیری‌ها از زمان سرنگونی رژیم حسنی مبارک، دهها نفر زخمی شدند. مخالفان خواهان برکناری افراد وابسته به رژیم سابق هستند، و حکومت از توطئه‌ای "ضدملی" سخن می‌گوید.  
از شامگاه سه‌شنبه (۲۸ ژوئن) تا بامداد چهارشنبه مرکز قاهره و حوالی میدان "تحریر" (آزادی) شاهد درگیری‌های شدید میان جوانان معترض و نیروهای دولتی بود. مأموران پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور به کار بردند.
بنا به گزارش‌های رسمی، از شامگاه سه‌شنبه حدود ۴ هزار نفر در میدان تحریر و پیرامون عمارت وزارت کشور مصر گرد آمده بودند، که نیروهای پلیس برای متفرق کردن آنها اقدام کردند.
به گفته وزارت بهداری مصر، طی درگیری‌های شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه ۵۹۰ نفر زخمی و به بیمارستان‌ها منتقل شدند. در میان آنها هم افراد معترض و هم مأموران پلیس وجود داشتند. حدود ۴۰ نفر جراحت‌های جدی داشته‌اند که زیر درمان هستند.
در اطلاعیه ستاد ارتش، که از زمان سقوط مبارک بر کشور حکومت می‌کند، آمده است که عناصر تندرو "قصد دارند میان ملت و ارتش تفرقه ایجاد کنند و ثبات کشور را به هم بزنند ". در برابر جبهه نیروهای دموکراتیک، طرفداران رژیم پیشین را برای درگیری‌ها مقصر می‌داند. به گفته شاهدان عینی عده‌ای "لباس شخصی" با چماق و چاقو به تظاهرکنندگان حمله کردند. گفته می‌شود که اتوبوس‌هایی آنها را به میدان تحریر آورده بود.
مخالفان حکومت همچنین عقیده دارند که نیروهای پلیس با حضور وسیع در شهر و بستن خیابان‌ها شرایطی تحریک‌آمیز به وجود آوردند. پس از آن که مأموران پلیس، با گاز اشک‌آور به جمعیت حمله کرد، جوانان مبارز به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف پرداختند.
بزرگداشت "شهیدان انقلاب"
روز سه شنبه اعضا و هواداران گروه‌های انقلابی برای تجلیل از افرادی گرد آمده بودند که در پیکار علیه رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک جان خود را از دست داده‌اند. اجتماع تظاهرکنندگان به سوی ساختمان تلویزیون دولتی، وزارت کشور و به ویژه "میدان تحریر" کشیده شد.
خواست اصلی تظاهرکنندگان دستگیری و محاکمه مقاماتی است که برای کشته شدن بیش از ۸۰۰ نفر در جریان انقلاب مصر، مسئول شناخته می‌شوند. آنها همچنین علیه محمد حسین طنطاوی، رئیس شورای نظامی، و عصام شرف، رئیس دولت موقت، شعار می‌دادند و کناره‌گیری آنها را می‌خواستند.

منبع:
دویچه وله