به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، بهمن ۲۳، ۱۳۹۰

مسدود شدن سرویس‌های ایمیل در ایران
با نزدیک شدن به ۲۵ بهمن، روز "راهپیمایی سکوت" 
در حالیکه سه روز است که کاربران اینترنت در مناطق مختلفی از ایران با مشکل و عدم دسترسی به سرویس‌های پست الکترونیکی رو به رو هستند، تاکنون پاسخ روشنی از سوی مسئولان داده نشده است.
خبرگزاری مهر روز شنبه ۲۲ بهمن، ۱۱ فوریه گزارش داده است که از روز پنجشنبه دسترسی بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی به سرویس‌های پست الکترونیکی قطع شده است و شرکت ارتباطات زیر ساخت و سازمان فناوری اطلاعات، سازمان های مسئول اینترنت در ایران "پاسخ روشنی" به این مشکل نداده اند.

برخی منابع خبری روز گذشته از ایران خبر دادند که از ظهر روز پنج‌شنبه در نقاط مختلف ایران دسترسی به سرویس ایمیل یاهو و جی میل ناممکن شده و در مواردی دسترسی به سایت‌های گوگل و گوگل پلاس هم امکان‌پذیر نبوده است.
شرکت گوگل، هم تایید کرده از حدود چهار روز پیش ترافیک سرویس ایمیل این شرکت، یعنی جیمیل، از ایران به شدت کم شده است.
اغلب کاربران اینترنت در ایران از سرویس پست الکترونیکی ( ایمیل) شرکت‌های خارجی چون یاهو و گوگل استفاده می‌کنند و قطع این سرویس‌ها کاربران را با مشکلات زیادی رو به رو کرده است.
نهادهای مسئول هر کدام دیگری را مسئول می داند به گونه ای که سعید مهدیون، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با اظهار بی اطلاعی از این مشکل به خبرگزاری مهر می گوید که این موضوع ارتباطی به سازمان فناوری اطلاعات ایران ندارد و شرکت ارتباطات زیرساخت باید پاسخگو باشد.
او تاکید کرده است که مشکلی در استفاده از ایمیل‌هایش نداشته چون از سرویس‌های ایمیل خارجی استفاده نمی‌کند.
از سوی دیگر محمد رضا فرنقی زاد، مدیر روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، به خبرگزاری مهر گفت که سازمان فناوری اطلاعات باید پاسخگوی این مشکل باشد.
او گفت: "شبکه ارتباطات زیرساخت کشور هم اکنون هیچ مشکلی ندارد و چنانچه قطعی در دسترسی به زیر ساخت ارتباطی باشد این شرکت پاسخگو است."
در سال‌های گذشته بارها در روزهایی که احتمال انجام حرکت‌های اعتراضی از سوی مخالفان دولت ایران وجود داشته شبکه اینترنت، موبایل و پیامک در ایران دچار اختلال شده است.
مخالفان دولت ایران این اختلالات اینترنت را به مساله نزدیک شدن به روز ۲۵ بهمن مربوط می دانند.
پیش‌تر گروهی از مخالفان دولت ایران با صدور بیانیه‌ای از مردم این کشور خواسته‌اند که به مناسبت نخستین سالگرد حبس خانگی "رهبران جنبش سبز"، روز ۲۵ بهمن در اقدام اعتراضی علیه حکومت ایران "پیاده روی سکوت" انجام دهند.
مقامات رسمی ایران و شرکت‌های مسئول در این کشور هیچگاه به طور روشنی مسئولیت اختلال عمدی در اینترنت را نپذیرفته‌اند.
چندی پیش فریدام هاوس (خانه آزادی)، که یک سازمان غیر دولتی مستقر در واشنگتن است، در گزارش سالانه خود پیرامون آزادی استفاده از اینترنت در کشورهای مختلف، گفته است که در میان کشورهای جهان در سال ۲۰۱۰ میلادی، حکومت ایران بیشترین محدودیت را در زمینه دسترسی شهروندان این کشور به اینترنت اعمال کرده است.