به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۷، ۱۳۹۰

نتانیاهو:
 ایران در حال بی‌ثبات کردن جهان است  
اسرائیل ایران را متهم می‌کند که در انفجار چندین بمب در فاصله ۲۴ ساعت در سه پایتخت جهان دست داشته است. ایران با رد این اتهام، اسرائیل را متهم به سناریوسازی می‌کند. تنش‌های دو کشور وارد مرحله تازه‌ای شده است.
نخست‌وزیر اسرائیل ایران را به "گسترش فعالیت‌های تروریستی" و "هدف قرار دادن دیپلمات‌های بی‌گناه" در سراسر جهان متهم کرد. بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه (۱۵ فوریه/ ۲۶ بهمن) در جریان سخنرانی خود در پارلمان این کشور تأکید کرد که ایران در انفجارهای هند و گرجستان، که هدف آن‌ها دیپلمات‌های اسرائیلی بودند، دست ‌داشته است. وی افزود: «این خشونت‌ها اگر مهارنشوند به سایر کشورهای جهان نیز سرایت خواهند کرد.»
نخست‌وزیر اسرائیل انفجارهای شهر بانکوک را کار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: «ايران در حال بی ثبات کردن جهان است. مردم دنيا بايد اين حوادث را محکوم و خط قرمزی برای اين تجاوزگری های ايران ترسيم کنند.»
در حالی‌که یک مقام بلندپایه اطلاعاتی تایلند هدف سه تبعه ایرانی که در بانکوک دستگیر شدند را ترور دیپلمات‌های اسرائیلی از جمله سفیر اسرائیل در بانکوک دانسته، ایران اتهام دست داشتن در انفجارهای بانکوک را رد می‌کند.
رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اتهام دست داشتن ایران در انفجارهای تایلند، اسرائیل را به تلاش برای «تخریب روابط دوستانه و تاریخی بین ایران و تایلند» متهم کرد.

پیام روشن ایران به اسرائیل
برخی مفسران بر این باورند که ایران با هدف قرار دادن دیپلمات‌های اسرائیلی از ترور پژوهشگران هسته‌ای خود انتقام می‌گیرد. شیوه بمب‌گذاری در دهلی‌نو که موتورسواری یک بمب مغناطیسی را به اتومبیل دیپلمات اسرائيلی چسباند، درست ‎مشابه شیو‌ه‌ای است که پژوهشگران هسته‌ای ایران ترور شدند.
در آخرین مورد در دی‌ماه سال جاری (۱۱ ژانویه/ ۲۱ دی) مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت نطنز بر اثر انفجار بمب مغناطیسی کارگذاشته شده در اتومبیلش در تهران کشته شد.
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از ترور مصطفی احمدی‌روشن تأکید کرده بود که ایران ‎"هرگز از مجازات عاملان این جنایات چشم‌پوشی نخواهد کرد." مقامات ایرانی به طور مشخص اسرائیل را مسئول ترور پژوهشگران هسته‌ای ایران می‌دانند.
بوآز گانور، مدیر اجرایی موسسه بین المللی ضد تروریسم «هرتزیلیا» در اسرائیل در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تأکید کرده است که استفاده از این شیوه بمب‌گذاری در دهلی‌نو "پیام روشن" ایران به اسرائيل بوده است.

سازمان اطلاعات مخفی اسرائیل در پی ارتباط انفجارهای اخیر
روزنامه اسرائیلی اورشلیم پست نیز در مقاله‌ی روز چهارشنبه خود نوشته است: «جنگ ایران و اسرائیل اکنون از سایه بیرون آمده است.»
نویسنده این مقاله با اشاره به انفجارهای اخیر تأکید کرده است:« تا زمانیکه این حملات موفقیت‌آمیز نباشند، برگی در دست اسرائيل برای جلب حمایت بین‌المللی برای افزایش فشار به ایران در پرونده اتمی این کشور خواهد بود.»
اسرائیل خواستار افزایش فشار بین‌المللی بر جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی است.

نویسنده مقاله اورشلیم پست در ادامه خاطر نشان کرده است که «سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل مشغول بررسی انفجارهای اخیر هستند و تلاش می‌کنند ارتباط سه حادثه اخیر را پیدا کنند و در نهایت قادر خواهند بود ادعای اسرائیل را ثابت کنند که ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است.»

منبع: دویچه وله