به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۰

واشنگتن پست:
 بحث بر سر زمان حمله به ایران است نه احتمالات آن
به دنبال افزایش مجازات های اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به خاطر فعالیت های هسته ای تهران، بحث در باره گزینه هایی که فرا روی کاخ سفید برای تعامل با این مساله وجود دارد در رسانه ها و مطبوعات جهان بدون وقفه ادامه دارد.
به گزارش العربیه روزنامه واشنگتن پست سرمقاله امروز خود تحت عنوان "گزینه های اوباما برای رویارویی با ایران" را به این امر اختصاص داده است.
به نوشته این روزنامه اینک جدال بر سر "احتمالات زدن ضربه پیشگیرانه نظامی به ایران نیست"، بلکه اینک "زمان و چگونگی زدن چنین ضربه ای" است که محور بحث شده است.
واشنگتن پست سپس ادامه می دهد که :"توالی حوادث، رئیس جمهور آمریکا را مجبور به گرفتن چنین تصمیمی خواهد کرد، تصمیمی که همواره سعی داشت از اتخاذ آن اجتناب ورزد ."
روز گذشته اویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل یک روز پس از ملاقات با همتای آمریکایی اش هیلاری رودهام کلینتون اعلام کرد :"بر سر جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای تفاهم و توافق وجود دارد."
واشنگتن پست می افزاید که این مساله، سیاست علنی ایالات متحده آمریکا در طول سالیان گذشته بوده است، اما اوباما در آخرین سخنرانی خود تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا "تصمیم دارد مانع دست یابی ایران به سلاح هسته ای شود ."، رئیس جمهور آمریکا همچنین تاکید کرد همه گزینه ها در برابر او روی میز است ."
به اعتقاد "واشنگتن پست" گزینه های فرا روی اوباما به شدت محدود شده اند، زیرا مجازات های اقتصادی کارآیی کافی برای کشیدن تهران به پای میز مذاکره و اجبار این کشور به عقب نشینی از بلندپروازیهای اتمی اش را ندارند .
در ادامه با اشاره به ضد و نقیض بودن پیام های واشنگتن درباره حجم خطر اتمی ایران این روزنامه چنین استدلال می کند که تل آویو با توجه به تهدیدهای مستقیم و صریح تهران مبنی بر محو اسرائیل از وجود، از چنین آرامشی برخوردار نیست از این رو با سرعت هرچه تمام تر در صدد است پیش از آن که دیر شود و هر اقدامی در این زمینه بی نتیجه بماند، حمله ای پیشگیرانه علیه تاسیسات اتمی ایران را آغاز کند .
این روزنامه در پایان با اشاره به مشکلاتی که اوباما در حمله انتخاباتی خود با آنها روبروست، چنین نتیجه گیری می کند که رئیس جمهور آمریکا چه بسا ناگزیر خواهد شد تصمیم نخست وزیر اسرائیل را در این باره مورد تایید قرار دهد.