به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، بهمن ۲۷، ۱۳۹۰

روس‌ها نگران حمله به ایران و بحران بزرگ منطقه‌ای
روسیه در دریای خزر سامانه‌ی موشکی مستقر کرد. 
 ارتش این کشور مرکزی را از جمله برای "رصد" اوضاع ایران تاسیس کرد. کارشناسان معتقدند مسکو خود را برای شرایط پس از حمله به ایران آماده می‌کند.
نیکلای ماکاراف، رئیس ستاد ارتش روسیه در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور اعلام کرد: «مسكو در صورت وقوع هرگونه درگیری نظامی احتمالی در منطقه، گزینه‌های متفاوتی را پیش روی خود دارد.» خبرگزاری روسی ریانووستی از قول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه می‌نویسد: «ایران نقطه‌ی درد و جای حساسی است. احتمالا باید نزدیک به تابستان نوعی تصمیم‌گیری در رابطه با آن صورت بگیرد.»
"پاول فلگن‌هاور" کارشناس آلمانی مسائل نظامی روسیه معتقد است که روسیه خود را برای احتمال درگیری‌های نظامی آتی علیه ایران آماده می‌کند. وی می‌افزاید:«روسیه به دلیل ترس از به خطر افتادن منافع کشورش در قفقاز و حوزه‌ی دریای خزر چنین آمادگی را ضروری می‌داند». این کارشناس با توجه به اوضاع کنونی پیش آمده پیرامون ایران، به انتقال بیش‌تر نیروهای ارتش روسیه و تجهیزات پیشرفته به قفقاز و حوزه‌ی دریای خزر هم اشاره می‌کند.

سامانه‌ی موشکی در خزر
ایگور گوربول، رئیس سرویس خبری ناوگان نظامی جنوب روسیه نیز از استقرار سامانه‌ی موشكی در ساحل دریای خزر خبر داده است. خبرگزاری روسی اینترفاکس از قول این مقام روسی می‌نویسد:« در ظرف یک سال قراراست نیروی موشكی ناوگان نظامی جنوب روسیه سه پرتاب با موشک‌های جدید به اهداف فرضی انجام دهد».
این مقام روسی همچنین تاکید می‌کند: «سامانه‌ی موشکی مستقر در خزر می‌تواند حتی در شرایط آب‌وهوائی نامساعد به صورت شبانه روزی هرگونه هدفی را در سطح آب ردیابی و نابود كند.»

لئونید گوسییف، کارشناس ارشد "مرکز تحقیقات بین‌المللی دانشکده دولتی روابط بین‌الملل وزارت خارجه‌ی روسیه" در این رابطه به دویچه وله می‌گوید:«استفرار سامانه‌ی موشکی روسیه در سواحل دریای خزر با تشدید بحران در خلیج فارس مقارن بوده و روسیه نگران بحرانی شدن اوضاع پیرامون ایران است و خود را برای چنین شرایطی آماده می‌کند».

ارتش روسیه و تعقیب اوضاع ایران
ماکاراف بالاترین مقام ارتشی روسیه همچنین از تاسیس "مرکز مطالعات وزارت دفاع روسیه" نیز خبر داده است. یکی از وظایف عمده‌ی این مرکز بررسی و تحلیل اوضاع ایران خواهد بود. ماکاراف در این رابطه چنین توضیح ‌می‌دهد: «تمامی اطلاعات بطور همزمان به مرکز مطالعات وزارت دفاع خواهد رسید و ستاد کل نیروهای مسلح روسیه می‌تواند اوضاع ایران را به‌صورت زنده و مستقیم تعقیب کند».

منبع: دویچه وله