به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، شهریور ۲۳، ۱۳۹۱

وزیر خارجه آمریکا نمایش فیلم "ضداسلامی" را محکوم کرد
 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، فیلم ویدیویی با محتوای توهین آمیز نسبت به پیامبر اسلام را "چندش آور" خواند. خانم کلینتون تأکید کرد که این فیلم به دولت آمریکا هیچ ربطی ندارد.


هیلاری کلینتون روز پنجشنبه (۱۳ سپتامبر/ ۲۳ شهریور) اظهار داشت: «برای ما، برای شخص من، این ویدیو چندش آور و آزارنده است. گویا سازندگان آن عمد داشته اند یک دین بزرگ را تحقیر کنند و خشم پیروان آن را برانگیزند.»

خانم کلینتون تصریح کرد: «دولت آمریکا مطلقا هیچ ارتباطی با این ویدیو ندارد. ما با پیام و محتوای این ویدیو به شدت مخالف هستیم.» او تأکید کرد: «اما دست زدن به خشونت برای اعتراض به این فیلم به هیچوجه قابل توجیه نیست.»


اعتراضات به فیلم "ضداسلامی"
در سه روز گذشته در جهان اسلام و به ویژه در شمال آفریقا، اعتراض به یک فیلم توهین‌آمیز نسبت به پیامبر اسلام ادامه داشته و تا کنون تلفات زیادی به جا گذاشته است.


امروز پنجشنبه (۱۳ سپتامبر) سیل تظاهرکنندگان در صنعا، پایتخت یمن، در مقابل ساختمان سفارت آمریکا جمع شدند و و به طرف آن سنگ پرتاب کردند. نیروهای امنیتی یمن کوشیدند با گاز اشک‌آور و دستگاه آب‌پاش فشار قوی تظاهرکنندگان را متفرق کنند و سپس به سوی آنها تیراندازی کردند. در درگیری‌ها دهها نفر زخمی و دست کم دو نفر کشته شده‌اند.


در مصر درگیری‌ها در مقابل سفارت آمریکا همچنان ادامه دارد و شمار زخمی‌ها در این کشور به ۷۰ نفر رسیده است. تیراندازی پلیس به سوی تظاهرکنندگان تعدادی زخمی برجای گذاشته اما شمار آنها هنوز اعلام نشده است.


معترضان به فیلم ضداسلامی، دیروز چهارشنبه پرچم آمریکا را از محل ورودی سفارتخانه پایین آوردند. آنها چند خودرو را در داخل محوطه سفارت در قاهره به آتش کشیده شدند. به دستور مقامات امریکایی، تمام کارکنان سفارت را ترک کرده‌اند.


شدیدترین درگیری‌ها در اعتراض به فیلم ضداسلامی در لیبی پیش آمد. گروهی از افراد مجهز به سلاح‌های سرد و گرم با حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی، ساختمان آن را به آتش کشیدند. در این حمله سفیر امریکا در لیبی به همراه سه تن از دیپلمات‌ها به قتل رسیدند.


بسیاری از محافل و نهادهای سیاسی کشورهای اسلامی، از جمله محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، هجوم افراد متعصب به سفارت‌خانه‌های امریکا را محکوم کردند.


در آلمان، شورای جمعیت‌های اسلامی حمله به نمایندگی‌های ایالات متحده را محکوم کرد. به گفته این نهاد دینی، اعمال خشونت علیه نمایندگی‌های سیاسی در اعتراض به یک فیلم ویدیویی به هیچوجه قابل توجیه نیست.
ويچه وله