به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مرداد ۱۰، ۱۳۹۵

چشم‌انداز تیره قیمت نفت در ماه‌های آینده


قیمت نفت در بازارهای جهانی پس از افزایش نسبی در ماه‌های گذشته بار دیگر رو به کاهش گذاشته است. کارشناسان دلایل متعددی برای این کاهش ذکر می‌کنند. افزایش ذخایر نفتی کشورهای صنعتی جهان یکی از این دلایل است.

درست در روزهای آغاز تعطیلات تابستانی که فصل سفر در بسیاری از کشورهای جهان است، قیمت نفت سیر نزولی پیدا کرده است و این خبر خوبی برای دارندگان خودرو و مصرف‌کنندگان بنزین، قبل از همه در کشورهای غربی است و همان اندازه خبر بد برای تولیدکنندگان نفت.
هفته گذشته قیمت نفت برنت به حدود ۴۴ دلار رسید که پایین‌ترین رقم در طول سه ماه گذشه بود. متوسط قیمت نفت اوپک نیز هفته گذشته به حدود ۴۰ دلار رسید.
اوایل سال جاری میلادی قیمت نفت به زیر ۳۰ دلار رسیده بود که پایین‌ترین نرخ در ۱۳ سال گذشته بود. اما رفته رفته رو به بهبود گذاشت و اواخر ماه مه به ۵۰ دلار رسید. از ماه ژوئن باردیگر رو به کاهش گذاشت و در فاصله دو ماه تقریبا ۶ دلار در هر شبکه ارزان‌تر شد.
برخی کاشناسان پیش‌بینی می‌کنند که روند کاهش قیمت نفت ادامه خواهد یافت و تا پاییز امسال ممکن است به زیر ۴۰ دلار نیز برسد.
دلایل کاهش قیمت نفت
علت این کاهش در درجه نخست آخرین داده‌های وزارت انرژی آمریکاست که اعلام کرده ذخایر نفت این کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. در حالی که پیش از این پیش‌بینی شده بود که دو میلیون بشکه کاهش یابد.
هم‌اکنون میزان ذخایر نفتی آمریکا به بیش از ۵۲۱ میلیون بشکه رسیده که از سطح متوسط ذخایر نفتی آمریکا در ۵ سال گذشته ۱۰۰ میلیون بشکه بیشتر است.
ذخایر بنزین آمریکا نیز حال افزایش یافته است. براساس گزارش‌ها هفته گذشته ذخیره بنزین در این کشور به ۲۴۱ مییلیون تن رسید که بالاترین میزان از سال ۱۹۸۴ است.
افزایش ذخایز بنزین آمریکا موجب شده که پالایشگاه‌های این کشور در هفته‌های اخیر تولید خود را کاهش دهند. پالایشگاه‌های آمریکا هم‌چنین ناگزیر شده‌اند که پیش از زمان معمول به تولید فراورده‌های زمستانی روی بیاورند.
کارشناسان می‌گویند صنعت پالایش نفت آمریکا با این‌کار هر چند مشکل خود را در کوتاه‌مدت حل می‌کنند اما در میان‌مدت مشکل تشدید خواهد شد. زیرا اگر پالایشگاه‌ها زودتر به وضعیت تولید زمستانی روی بیاورند، در طول سال با افزایش تولیدات زمستانی و تراکم انبار این محصولات مواجه خواهند شد. همین امر نیز بر قیمت نفت و کاهش آن اثر خواهد گذاشت.
ذخیره بالای کشورهای صنعتی
"یواخیم اشتانسل" تحلیل‌گر بازار نفت می‌گوید نه تنها ذخایر نفتی بالای آمریکا، که ذخایر نفت در سراسر جهان بالاست. این کارشناس می‌افزاید «بنابر داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی، ذخایر نفتی کشورهای صنعتی جهان در حال حاضر به بیش از ۰۷/ ۳ میلیارد بشکه رسیده است که رکورد جدیدی را نشان می‌دهد.»
اما علاوه بر بالابودن میزان ذخایر نفتی در کشورهای صنعتی، دو عامل دیگر در کاهش قیمت نفت موثرند. عامل نخست افزایش تولید نفت آمریکاست. براساس آخرین داده‌ها تولید نفت آمریکا هم‌اکنون به بیش از ۵/ ۸ میلیون بشکه در روز رسیده است.
عامل دیگر کاهش تقاضا برای سوخت‌های فسیلی است. علت کاهش تقاضا نیز هم آهنگ رشد پایین اقتصادی در اغلب کشورهای جهان و هم حاد شدن مسائل زیست‌محیطی است که کشورهای مصرف‌کننده عمده نفت را ناگزیر ساخته با آهنگی تدریجی، اما ادامه‌دار به یافتن انرژی‌های جایگزین و پاک روی بیاورند.
دویچه وله