به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۳۱، ۱۳۹۵

ترکیه خروج استادان دانشگاه از کشور را ممنوع کرد


متخصصان این کشور در خارج
 از کشور فورا به کشور بازگردند.


در ترکیه هزاران نفر دستگیر و ده‌ها هزار معلم اخراج شده‌اند. آخرین خبر تصفیه‌ها حاکی از آن است که دولت ترکیه از کلیه دانشگاه‌های این کشور خواسته است فورا سفر به خارج متخصصان دانشگاهی را تا اطلاع بعدی لغو کنند.


خبرگزاری "آنادولو" ترکیه گزارش داد که دولت این کشور به کلیه دانشگاه‌های ترکیه دستور داده سفر به خارج متخصصان دانشگاهی را تا اطلاع بعدی لغو کنند. دولت ترکیه همچنین از دانشگاه‌های این کشور خواسته است از کلیه متخصصان تحصیل کرده این کشور در خارج از کشور بخواهند فورا به کشورشان بازگردند.
تنها استثنای یاد شده از طرف دولت ترکیه در این رابطه در ارتباط با متخصصانی است که در خارج از کشور به کار تحقیق مشغول‌اند و تحقیقات‌شان "به شدت مورد نیاز" است.
دولت ترکیه می‌گوید هدف از این کار جلوگیری از فرار کسانی است که به مشارکت در کودتا متهم هستند.
با دستگیری‌های گسترده در پی کودتا و شرایط نابسامان این کشور بسیاری از متخصصان جوان ترکیه را به این فکر واداشته که کشور را ترک کنند.
مبارزه همه‌جانبه با جنبش فتح‌الله گولن
دولت ترکیه همچنین از کلیه دانشگاه‌های این کشور خواسته است در باره همه کارکنان خود تحقیق کنند و اعلام کنند که آیا این کارمندان با جنبش فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس علوم دینی در ارتباط‌‌اند یا نه. نتایج این تحقیق باید تا پنجم اوت سال جاری به سازمان‌های مسئول دولتی برسد.
فتح‌الله گولن، واعظ و مدرس علوم دینی تا چندسال پیش از متحدان مهم اردوغان بود و در قدرت‌گیری حزب عدالت و توسعه در اوایل دهه گذشته میلادی نقش داشت. از سال ۲۰۱۳ میانه‌ی جریان "خدمت" وابسته به گولن با حزب عدالت و توسعه به هم خورد و دشمنی میان این دو اوج گرفت.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گولن را به عنوان عامل اصلی کودتای اخیر در این کشور خوانده و جریان "خدمت" را سازمانی "تروریستی" خوانده است، که در نظر دارد منافع خود را در ترکیه اجرایی کند.
"پاکسازی" وسیع آموزش و پرورش
اقدام اخیر دولت ترکیه در حالی است که نهادهای آموزش و پرورش ترکیه روز سه‌شنبه (۲۹ تیر / ۱۹ ژوئیه) مجوز تدریس هزاران معلم را که بیشتر آنها معلمان مدارس خصوصی بودند، لغو کرد.
دولت ترکیه همچنین از کلیه دانشگاه‌های این کشور خواسته است روسای خود را اخراج کنند. خبرگزاری‌ها روز چهار‌شنبه (۳۰ تیر / ۲۰ ژوئیه) گزارش دادند که تا کنون چهار رئیس دانشگاه اخراج شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری "آنادولو" ترکیه، ۱۱۷۶ رئیس دانشگاه دولتی و ۴۰۱ رئیس دانشگاه خصوصی شامل این تصفیه گسترده دانشگاهی شده‌اند.
دولت ترکیه همچنین ممنوع کرده است که مراسم کفن و دفن سربازان کودتاگر بر طبق مبانی اسلامی باشد. بر این مبنا روحانیان ترکیه حق ندارند برای سربازانی دعا کنند که "به ملت خود حمله کرده‌اند".
پس از کودتای اخیر در ترکیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، قول تصفیه ارتش و تعقیب شدید کودتاگران را داده است.
در چند روز اخیر ۷۵۰۰ نفر در ترکیه دستگیر شده‌اند که شش هزار نفر آنها سرباز هستند. هزاران مامور پلیس و حدود ۳۰۰۰ قاضی و دادستان این کشور نیز از کار برکنار شده اند.
در جریان این کودتا ۲۴۰ نفر کشه و ۱۵۰۰ نفر زخمی شدند. ۱۴۵ نفر از کشتگان این حادثه غیرنظامی بودند. به گزارش خبرگزاری "آنادولو" هنوز شمار کشته‌شدگان نظامی این کودتا روشن نیست و تا کنون حدود ۲۰ نفر گزارش شده‌اند.
دویچه وله