به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



جمعه، مرداد ۰۱، ۱۳۹۵

آرژانتین از سنگاپور و مالزی خواست علی اکبر ولایتی را به این کشور تحویل دهند

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی
دادگستری آرژانتین با ارسال تقاضانامه‌هائی به دو کشور سنگاپور و مالزی از آنها خواست، علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجۀ پیشین ایران و مشاور کنونی رهبر جمهوری اسلامی در امور بین الملل، را بازداشت و به آرژانتین تحویل دهند. 
علی اکبر ولایتی به دست داشتن در بمب گذاری سال ١٩٩٤ در مرکز یهودیان آرژانتین (آمیا) متهم شده است. 
در این بمب گذاری ٨٥ تن کشته و بیش از ١٥٠ نفر زخمی شدند.
علی اکبر ولایتی روز یکشنبه گذشته برای شرکت در همایش مهاجران آسیایی به سنگاپور سفر کرد و سپس برای انجام دیدارهای دوجانبه به مالزی رفت.
او صبح پنجشنبه ٢١ ژوئیه/ ٣١ تیر با نخست وزیر این کشور، نجیب تون رزاق، ملاقات و گفتگو کرد.

تقاضا نامه‌های استرداد از سوی قاضی آرژانتینی هنگامی صادر شد که وی از سفر علی اکبر ولایتی به این دو کشور آگاه شد. از آنجائی که دادگستری آرژانتین حکم جلب برای ولایتی و چند مقام دیگر ایرانی صادر کرده است، علی الاصول هر سفر مقامات مذکور به خارج ار ایران با ارسال چنین تقاضانامه‌هائی همراه خواهد شد.

دادگستری آرژانتین حزب‌اللۀ لبنان و جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، که در روز ١٨ ژوئیه ١٩٩٤‌/ ٢٧ تیر‌١٣٧٣ رخ داد، متهم می کند. در این چهارچوب، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت ایران، علی فلاحیان، وزیر اطلاعات وقت و نیز شماری از فرماندهان سپاه پاسداران به دست داشتن در این بمب گذاری متهم شده‌اند.

دادستان ارشد این پرونده، آلبرتو نیسمان، سال گذشته رئیس جمهوری وقت آرژانتین، کریستینا کرشنر، را به پرده پوشی در بارۀ نقش ایران در این ماجرا متهم کرد. بگفتۀ او کریستینا کرشنر برای بهبود روابط و گسترش تجارت با ایران تلاش کرده است نقش این کشور را در این زمینه نادیده انگارد. آلبرتو نیسمان قرار بود اسناد و مدارک خود را در بارۀ این اتهامات روز ١٩ ژانویۀ ٢٠١٥ به پارلمان آرژانتین ارائه کند. وی در شب پیش از آن به ضرب گلوله کشته شد. دادگاه مسئول رسیدگی به اتهامات وارده علیه کریستینا کرشنر این پرونده را مختومه اعلام کرد.
رادیو فرانسه