به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آذر ۲۳، ۱۳۹۱

نسرین ستوده، در نامه‌ای خطاب به ریاست پارلمان اروپا
مکانیسم‌های بین‌المللی برای پاسداری از حقوق بشر کافی نیست
نسرین ستوده، در نامه‌ای خطاب به ریاست پارلمان اروپا ضمن قدردانی از دریافت جایزه ساخاروف، مکانیسم‌های بین‌المللی برای پاسداری از حقوق بشر را ناکافی دانست.

نسرین ستوده وکیل زندانی و برنده جایزه حقوق بشر ساخاروف در نامه‌ای به ریاست پارلمان اروپا از اهدای این جایزه به خود و جعفر پناهی، کارگردان ممنوع‌الخروج ایرانی سپاسگزاری کرد. او در عین حال به موارد عمده نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و نوشت: «متاسفانه از دیدگاه من، بشری از ایران، زنی از ایران، مکانیسم‌های بین‌المللی برای پاسداری از حقوق بشر کافی نیست.»

او خواستار مکانیسمی شده که در آن حکومت‌ها برای حفظ خودشان ناگزیر به رعایت حقوق بشر برای تک‌تک شهروندان باشند.

خانم ستوده در نامه‌اش تاکید کرده است که «اقدامات سیاسی و حقوقی دولتها و نهادهای بین‌المللی برای حفظ حقوق بشر و دگراندیشان، حتی اگر تا اندازه‌ای در حفظ حقوق زندانیان سیاسی شناخته شده موثر واقع شود، هرگز نمی‌تواند حقوق هزاران زندانی سیاسی گمنامی را تامین کند که حقوق‌شان در هزارتوی مکانیسم‌های ناکامی بین المللی پایمال شده است.»

او با نگاهی به وضع وخیم حقوق بشر در بسیار نقاط جهان، به ویژه اوضاع منطقه پرسیده است که «نهادهای حقوق بشری چگونه می‌توانند این ماشین سرکوب را متوقف کنند؟»

رویای عدالت در ایران و جهان

نسرین ستوده در بخش دیگری از نامه‌اش از «رویای عدالت» در ایران سخن گفته و نوشته است: ایران کشوری است که «به دنبال یک روز انتخابات، صدها تن از معترضان انتخابات را که همه‌ی افتخارشان به آن است که با پرهیز از هرگونه خشونتی اعتراض خود را اعلام کرده‌اند، راهی زندان نموده است. معترضانی که جرم آنها شک در صحت نتیجه‌ی انتخابات بوده است.»

نسرین ستوده که خود تا پیش از اسارت وکالت بسیاری از این افراد را برعهده داشت، در ادامه نامه‌اش به پارلمان اروپا نوشته است:

«مجموع احکام صادره علیه آنان بیش از هزار سال و تعدادشان صدها نفر بوده است. این انتخابات دهها نفر کشته و بیش از ۱۰ اعدام سیاسی را در پی داشته است که حکم آنها اجرا شده است. در حالی که مردم ایران استحقاق برخورداری از انتخاباتی آزاد، عادلانه و دموکراتیک را داشتند.»

بازداشت‌ها به معترضان انتخاباتی ختم نشد، خانواده‌های آنان در معرض انواع تهدیدها و مجازات‌ها قرار گرفتند و وکلای آنان نیز به طور وسیع مورد بازداشت و صدور احکام سنگینی قرار گرفتند و حتی وکلایی که وکالت چنین وکیلانی را به عهده گرفتند مورد تعقیب قضایی و مجازات قرار گرفتند.

نسرین ستوده در نامه خود نوشته است: من یک رویا بیشتر ندارم: رویای تحقق عدالت و بر این باورم که این رویا در کشوری که به من تعلق دارد جز با استقلال قضایی محقق ‌شود.

جایزه ساخاروف به خیلی‌های دیگر تعلق دارد!

او در پایان نامه‌اش به ریاست پارلمان اروپا این جایزه را به تمام زندانیان سیاسی ایران تقدیم کرده است، به­ همه اقلیتهای دینی که به نام اسلام، بر آنان ستم رفته است.

او نوشته که جایزه ساخاروف را به همه هموطنان بهایی و مسیحی و معترضان انتخاباتی که با صبر و بردباری حبس را تحمل می‌کنند و دیگر زندانیان سیاسی، به ویژه وکیل شجاع و ثابت قدم‌، عبدالفتاح سلطانی تقدیم می‌کند.

منبع: دویچه وله