به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آذر ۳۰، ۱۳۹۱

باراک اوباما «شخصیت برگزیده سالِ» مجله تایم شد
محمد مصدق در سال ۱۹۵۱ چهره منتخب مجله تایم شد
 
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، به عنوان «شخصیت برگزیده سالِ» مجله معتبر تایم معرفی شد.

نشریه تایم، چاپ آمریکا، هر سال از میان شخصیت های بانفوذ یا اثرگذار جهان در تمامی عرصه ها، یک نفر را بر اساس اکثریت آرای تحریریه تایم، به عنوان شخصیت برگزیده انتخاب، و در پایان سال معرفی می کند.

ریک استنگل، سردبیر مجله تایم، ساعاتی پیش در شبکه تلویزیونی ان.بی.سی. آمریکا حضور یافت و این انتخاب را رسماً اعلام کرد. آقای استنگل از تیم کوک(مدیرعامل کمپانی اَپِل)، محمد مرسی(رییس جمهوری مصر)، فابیولا جیانوتی(فیزیکدان ایتالیایی تبار مقیم سوییس)، و ملاله یوسف زی(دختر نوجوان پاکستانی که در پی فعالیت برای تحصیل دختران به دست عوامل طالبان تیر خورد و آسیب دید)، به عنوان نامزدهای نهایی این انتخاب نام برد.

سردبیر تایم، در خصوص دلیل انتخاب آقای اوباما از سوی تایم گفت:«اوباما در شرایطی در رقابت های ریاست جمهوری امسال آمریکا پیروز شد که بیش از هر رییس جمهوری دیگری آمریکا طی ۷۰ سال اخیر، با مشکلات اقتصادی مواجه بود و درصد بیکاری که کشور در زمان نامزدی وی برای ۴ سال دوم ریاست جمهوری اش با آن روبه رو بود، طی هفت دهه اخیر بی سابقه بوده است.

با این وصف، ‌باراک اوباما نخستین رییس جمهوری دموکراتی است که دو دور پیاپی انتخابات ریاست جمهوری را با رأی بالای ۵۰ درصد برده است. این رویداد، از زمان فرانکلین دی. روزولت(رییس جمهوری آمریکا در دوران جنگ دوم جهانی و رکود بزرگ اقتصادی) تاکنون سابقه نداشته است.»

نشریه آمریکایی تایم از سال ۱۹۲۷ تاکنون هر سال یک شخص یا گروه را به عنوان برترین یا برجسته ترین برمی گزیند و در پایان سال نام او ( یا آن گروه) را اعلام می کند.

این اقدام تایم در ابتدا برای غلبه بر رکود خبری(با نام مرد برگزیده سال) انجام شد تا قدری تحرک و پویایی به فضای مجله بیاورد، اما به تدریج از آن استقبال شد و به شکل سنت سالانه درآمد و نام آن هم بعدها به چهره منتخب سال تغییر یافت.

تحریریه تایم هر سال مطرح ترین چهره عرصه های گوناگون را در سطح جهان انتخاب می کند، اعم از آنکه منفی بوده باشند یا مثبت. مهم، مطرح بودن و خبرساز شدن آنها، یا اهمیت اقدام یا فعالیتی است که کرده اند.

محمد مصدق در سال ۱۹۵۱ چهره منتخب مجله تایم شد. و آیت الله خمینی هم در سال ۱۹۷۹ این عنوان را کسب کرد. به دنبال اعلام نام آیت الله خمینی به عنوان چهره برگزیده سال مجله تایم، تحریریه این نشریه مورد انتقاد تند دولت آمریکا قرار گرفت، و از این روی،‌ از آن زمان تاکنون، تایم از معرفی چهره هایی که در آمریکا بدنامند یا به عنوان شخصیت هایی منفی شناخته شده اند، به عنوان شخصیت برگزیده سال، دوری کرده است.

تایم، آلبرت انیشتین را در سال ۱۹۹۹ شخصیت برگزیده قرن بیستم اعلام کرد.

منبع: خبرگزاریها